Fotoğrafçılıkla sabrı öğrendim

Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ile vahşi doğa fotoğrafçılığını ve ona kattıklarını konuştuk.

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fotoğrafçılıkla sabrı öğrendim
Ali Onaran, şanslı bir işadamı. Çünkü hayattaki en büyük iki tutkusunu da gerçekleştirebiliyor. Bu tutkulardan biri seyahat, diğeri ise fotoğraf... Mesleği nedeniyle onlarca ülkeyi gezme fırsatı buluyor. Fotoğrafa ise lise yıllarında başladı. Son 2,5 yıldır da Afrika’nın farklı bölgelerini dolaşarak vahşi doğayı fotoğraf karesine hapsediyor. Bazen saatlerce deklanşöre basmak için beklediğini söyleyen Onaran, “Doğanın içinde fotoğraf çekerken sabrı öğrendim. Normalde çok sabırsız biriyim, aktifim, yerimde duramam, her şey hemen olsun isterim. Ama leopar gözünü açsın diye 2,5 saat elim deklanşörde bekleyebiliyorum” diye konuşuyor. Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, fotoğraf çekmeye babasının hediye ettiği bir makineyle başladı. Arkadaşının evindeki agrandizör ise bu işin bir tutkuya dönüşmesini sağladı. Karanlık odada çektiği fotoğrafları tab ederken fotoğrafa sevdalandı. Çok sevdiği iki şey vardı: Seyahat ve fotoğraf... Mesleği sayesinde her ikisini de yapma fırsatını yakaladı.

2,5 yıl önce Pronto Tour için tematik turlar düzenleme fikri ortaya çıkınca doğa fotoğrafçısı Süha Derbent ile tanışan Onaran, o gün bugündür Afrika’nın farklı bölgelerini dolaşarak vahşi doğayı fotoğraflıyor. Sadece fotoğraf çekmek için özel seyahatler yaptığını söyleyen Onaran, bu iş için büyük emek ve zaman harcadığını anlatıyor. Vahşi doğayı fotoğraflamanın ona sabrı öğrettiğini de itiraf eden Onaran “Leopar gözünü açsın diye 2,5 saat elim deklanşörde bekleyebiliyorum. Amaca ulaşmak için sabır gösterebiliyorum” diyor. Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ile vahşi doğa fotoğrafçılığını ve ona kattıklarını konuştuk:

Capital: Fotoğrafa olan merakınız nasıl başladı?
- Lise 1’inci sınıfa giderken babamın hediye ettiği Zenith marka bir fotoğraf makinesiyle başladım. Sonra İtalyan Lisesi’nde okurken okulun eğitsel koluna girdim ve orada fotoğrafla biraz daha fazla haşır neşir oldum. Tosun isimli bir arkadaşımın evinde agrandizör vardı ve siyah beyaz fotoğrafları tab ediyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz