İş dünyası erken seçim için ne diyor?

Türk iş dünyasının önde gelen isimleri, olumsuz çıkan AKP-CHP koalisyon görüşmelerini ve erken seçim ihtimalini yorumladı.

8.09.2015 14:39:510
Paylaş Tweet Paylaş
İş dünyası erken seçim için ne diyor?

 "ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ"

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, erken seçimin Türkiye'ye ne kazandıracağını anlamadığını söyledi. "Herhangi bir şey değişmezse tekrar ikinci bir erken seçim mi olacak, Türkiye 2015'i kaybetti, 2016'yı da mı kaybedecek" diye konuştu.

Bir erken seçime gitmenin Türkiye ekonomisine olası etkilerini ise şöyle yorumladı:

"Türkiye ekonomisinin problemlerinin arttığını düşünüyorum. İş dünyası olarak önümüzü göremiyoruz. Yatırımları erteliyoruz, işsizlik artıyor, TL'de değer kaybı devam ediyor, faizler artacak. 2016 bütçesini yapmakta zorlanacağız. Büyüme çok yavaşlayacak, siyasetçilerin kısır çekişmeleri bırakıp ülkenin çıkarlarını düşünmeleri gerekir."


“ERKEN SEÇİM  ÜLKEYİ YORAR”

Orjin Grup Yönetim Kurulu Eş Başkanı Zafer Yıldırım, kendisinin olumlu düşünmeye çalışan bir kişi olduğunu söylüyor. “Elbette erken secim ülkeyi yorar” diyen Kurşun, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ama şöyle de bakabiliriz: Türkiye’nin bugün için en büyük ihtiyacı ‘uzlaşma kültürü’dür. Bu bizim eksiğimizdir. Simdi bir erken secim daha yaparak, ‘olmazı’ yeniden göreceğiz ve çaremizin ‘uzlaşmayı öğrenmek’ olduğunu anlayacağız. Erken secimin bize faydası budur. Şimdiye kadar uzlaşılamadığına göre erken seçim hemen yapılmalıdır.”


“BİRAZ DAHA SABIR”
Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, mevcut durumda seçime gidilmesinin mecburiyet olduğunu söylüyor. “Türk seçmeni her zaman çözüm üretmiştir” diyen Güal, seçmenin seçimle yenileneceğini, seçimle çözümü ortaya çıkaracağını belirtiyor ve ekliyor: Biraz daha sabır.”

İŞ DÜNYASI İSTİKRAR İSTER
Boydak Holding CEO’su Memduh Boydak, iş dünyasının öncelikle yönetimde istikrar istediklerini söylüyor. Bu nedenle istikrarı olumsuz etkileyebilecek her konunun iş dünyası açısından tedirginlik oluşturduğunu belirtiyor. “Örneğin, son birkaç gün içerisindeki döviz kurlarındaki değişim dövizle borçlanan şirket bilançolarında olumsuz etki oluşturacaktır” diyen Boydak, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Bu açıdan bakıldığında önümüzü ne kadar görebiliyorsak, hedeflerimiz de o kadar doğru belirlenebilir ve ulaşılabilir olur. Esasen gönlümüz seçmenin iradesi ile aynı doğrultudaydı, koalisyondan yanaydı ancak seçim ülkemiz için kaçınılmaz bir gerçek olarak belirmiş ise iş dünyası olarak kendimizi bu realiteye adapte etmek durumundayız. Önümüzdeki aylarda bilhassa talep daralmasına bağlı olarak reel sektörde belli sıkıntılar yaşanacağı görülmektedir ancak uzun vadede ekonomimizin büyüklüğü, ülkemizin genç ve dinamik nüfus yapısı ve müteşebbisimizin sorunlara çözüm bulmadaki gayret ve yeteneği ile her türlü zorluğu aşacağımızı düşünüyorum. Geçmiş dönemlerde zorlukların üstesinden gelen iş dünyamızın geçici olduğuna inandığımız bu süreci de aşacağına gönülden inanıyorum.  Ülkemiz için hayırlı olan, elbet iş dünyamız için de hayırlı olacaktır.”

 

 

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz