İstanbul'da son keşfim

İş dünyasının İstanbul’da son keşifleri ve mekanları neden çok sevdiklerinin hikayesi...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İstanbul'da son keşfim


"MUHTEŞEM LEZZET, MUHTEŞEM MANZARA"
Bodrum merkezli bir şirket olan Kılıç Deniz’in yönetim kurulu üyesi Ersin Kılıç Kızıltan’ın İstanbul ziyaretlerinde gitmekten en çok keyif aldığı mekanlardan biri Kuruçeşme’de, Cemil Topuzlu Parkı içerisinde yer alan Park Fora restoranı. Kızıltan, “Bodrum merkezli bir şirket olduğumuz için İstanbul ziyaretlerinde iş programım çok yoğun oluyor. Bu yoğun iş trafiğinde bazen iş yemeklerini bazen de o yoğunlukta nefes almak için kaçtığımda
mutlaka boğazı tercih ediyorum” diyor. Kılıç Deniz’in yönetim kurulu üyesi olmasının yanında balıkçı bir aileden gelmesi sebebiyle özellikle balık restoranları Kızıltan’ın ilgi alanına giriyor. Kızıltan, Park Fora’yı neden tercih ettiğini ise şöyle anlatıyor: “Muhteşem lezzetlerinden önce muhteşem manzarası sizi karşılıyor. Büyüleyici Boğaz manzarasına, birbirinden lezzetli balıklar eşlik ettiğinde keyfiniz daha çok artıyor. Ayrıca çalışanların sıcaklığı ve misafirperverlikleri de benim bu mekanı tercih etmemde çok önemli bir etken oldu.”

ÇOCUKLAR İÇİN İDEAL
SON ADRES

Kütahya Seramik Porselen Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Sema Güral Sürmeli, ailesiyle birlikte haftasonunda dışarıda kahvaltı yapmaktan keyif alıyor. Onun keyifli mekan arayışında karşısına çıkan son adres ise Çekmeköy’deki Capucchino. Capucchino’yu ortak arkadaşları sayesinde keşfettiğini belirten Sürmeli, mekanın özellikle çocuklara uygun olmasının kendisini cezbettiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor;
KAHVALTI İÇİN İDEAL
“Özellikle pazar sabahları kahvaltı ve brunch için tercih edilebilecek bir yer. Hafta içi ise akşamüstü kahve ve tatlı-pasta gibi şeyleri mutlulukla tüketebileceğiniz çok keyifli bir mekan. Ben genellikle ailemle ve çocuklarımla birlikte geliyorum.
PATRONUN ENERJİSİ POZİTİF
Sürmeli için mekanın çok şık bir olması da tercihinde etkili. Capucchino’nun işletmecisi Sinem Hanım’ın da sürekli işin içinde olduğu için pozitif enerjisiyle ortama çok büyük bir keyif kattığını düşünüyor ve devam ediyor: “Herkesle birebir ilgileniyor. Bu bir işletme için çok önemli bir şey.
PONY CLUB VAR
Bütün enerjisiyle mekan da bunu hissettiriyor, dolayısıyla herkese burayı tavsiye ediyorum çok da severek geliyorum. Ayrıca burada bir pony club var. Küçük çocuğu olanlar için son derece keyifli bir yer. Siz yemeğinizi yerken çocuklar da hayvan sevgisini hem öğreniyor hem de iyi vakit geçiriyorlar.”

LEZZET YOLCULUĞU
ZORUNLU TAKİP

McDonald’s Genel Müdürü Dilek Başarır’ın son keşfi Arnavutköy’deki Antica Locanda. McDonald’s gibi büyük bir markanın genel müdürlüğü görevini yürütmenin hızlı servis restoranları sektörünün yanı sıra içinde bulunduğu hazır yemek sektörünü takip etmeyi zorunlu kıldığını belirten Başarır, “Bu kapsamda gözlem yapıyoruz, yeni olanı takip ediyoruz. Dışarıda yemek yemeyi, yeni yerler ve lezzetler keşfetmeyi seviyorum” diyor.
“DENEMEYİ SEVİYORUM”
Başarır haftanın birkaç günü ev dışında yemek yiyor. Yeni tatlar denemekten de hoşlandığı için ara ara yeni mekan keşfine de çıkyor. Ortaköy’de oturan Başarır, son dönemde dolaşmaya çıktığı bir gün son olarak Antica Locanda’yı keşfettiğini anlatıyor. Mekanın kendisini etkileyen yönlerini de şöyle paylaşıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz