KİŞİSEL YATIRIM

Kişisel yatırım araçlarıyla ilgili beklentiler...

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
KİŞİSEL YATIRIM
Bedelli sermaye artırımları yoğunlaşacak EFG İstanbul, 2010’a yönelik olarak piyasayı etkileyebilecek ortak satışları ve satın almalar, bedelli sermaye artırımları, halka arzlar ve temettü ödemeleri konularıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
1. Ağustos 2008’den bu yana şirket yöneticileri, piyasadan önemli miktarlarda hisse senedi topladı. Bu hisseler, hala satılmış değil. Bu da söz konusu hisselerin hala cazip olduğunun kanıtı. Öneri listemizdeki hisselerden ikisi bu durumu örnekliyor. Tekfen Holding ve TAV Havalimaları Holding.
2. Öte yandan Sabancı Holding, Koç Holding, Bank Asya, BİM, Anadolu Efes, Arçelik ve Gübre Fabrikaları’nın da dahil olduğu birçok hissede, önemli miktarda satış görüldü. Şunu da belirtelim ki Sabancı Ailesi’nin kontrol hissesine sahip olmayan üyeleri, Sabancı’daki hisse satışlarını gerçekleştirdiğinden onları tam olarak şirket sahipleri ya da yöneticileri olarak tanımlayamayız. Bu sürecin devamında en büyük hisse satışı Sabancı yatırımcılarından gelebilir. Kontrol gücüne sahip olmayan aile üyelerinin hala yaklaşık 1 milyar dolar değerinde 250 milyon hissesi bulunuyor.
3. Halka arz görünümünün 2010’da daha aktif olması muhtemel. Tahminimiz genel beklenti olan 3-5 milyar dolar ile aynı paralelde.
4. Bedelli sermaye artırımları geçen yılın seviyelerini geçebilir. 2009’da bedelli sermaye artırımları yoluyla yeni hisse arzları minimal düzeydeydi. 2008’de 5 milyar 260 milyon TL sermaye artırımından sonra İMKB’de kayıtlı şirketler, sadece 1 milyar 670 milyon TL değerinde yeni hisse sattı. 3 Dahası, yüzde 28 gelir düşüşüne rağmen şirketlerin temettü ödemeleri sadece yüzde 8 düştü. 2010 için de benzer bir temettü miktarı beklerken açıklanan bedelli sermaye artırımları halihazırda 1 milyar TL’ye ulaştı ve muhtemelen yıl sonunda geçen yılki 1 milyar 670 milyon TL’yi geçecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz