Koç Holding vazgeçti!

Koç Holding iştiraki Tek-Art, Kalamış Yat Limanı işletme hakkı devri sözleşmesini imzalamaktan vazgeçti.

23.03.2015 10:34:220
Paylaş Tweet Paylaş
Koç Holding vazgeçti!
Koç Holding'in bağlı ortaklığı Tek­Art, geçtiğimiz yıl ihalesi yapılan Fenerbahçe–Kalamış Yat Limanı için devir hakkı sözleşmesini imzalamaktan vazgeçtiğini duyurmuştu. 7 firmanın katıldığı ihalede 664 milyon dolarlık en yüksek teklif Koç Holding şirketi tarafından verilmişti.

KARA KARTAL BORSADA ÇÖKTÜ! TIKLAYIN!

Koç Holding'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, "İmar Planı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının halihazırda kalkmamış olması nedeniyle, İhale Şartnamesinin İmar Planı başlıklı 19. maddesi kapsamında Tek Art Kalamış'ın işletme hakkı devri sözleşmesinin imzalanmasından vazgeçme kararı ÖİB'ye (Özelleştirme İdaresi Başkanlığı) bildirilmiştir" denildi.

YENİ İMAR PLANINI ONAYLADI
Öte yandan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Kalamış Yat Limanı imar planını onayladığını açıkladı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan ÖİB tebliğinde, "Türkiye Denizcilik İşletmeleri adına kayıtlı, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanları kapsayan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanına yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Yat Limanı ve Balıkçı Barınağı kullanım kararlarını getiren 1/5.000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı, 1/1.000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı ve Plan Açıklama Raporunun onaylanmasına karar verilmiştir" denildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Geçtiğimiz yıl yapılan ve en yüksek teklifin Koç Holding’e bağlı şirket tarafından verildiği Kalamış Yat Limanı ile ilgili imar planı hakkında mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Aradan geçen sürede bu karar ile ilgili bir değişiklik olmadı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da plan notları üzerinden bir takım değişiklikler yaparak yeni bir imar planı hazırlandı. Ve bugünkü Resmi Gazetede de bu onaylandı. Uzmanlar, yeni plana göre yeni bir ihalenin yapılması gerektiğini ifade etti. Bu durumda, ÖİB’nin yeni bir ihale süreci başlatması bekleniyor. Konu ile ilgili bilgi veren bir uzman “Yeni imar planı onaylanması, Koç Holding’in verdiği karardan vazgeçmesi anlamına gelmiyor. Ki bu mümkün de değil. Yeni bir ihale yapılacak? yeniden teklifler alınacak” dedi.

7 GRUP TEKLİF VERMİŞTİ
Türkiye'nin denizde bağlama kapasitesi açısından en büyük yat limanı olma özelliği taşıyan ve toplam 1.500 yatın bağlanabildiği Kalamış’ın geçen yıl mayısta yapılan ihalesine 7 grup teklif vermişti. Safi Gayrimenkul ile son ikiye kalan TekArt, 664 milyon dolara ihaleyi kazanmıştı. Ancak aradan geçen sürede imar sorunu çözülemedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz