Model uçaklarla stresi yeniyorum

Banksoft Genel Müdürü İsmet Yurtseven, tam 30 yıldır model uçaklarla ilgileniyor. Kendi uçağını yapıyor, uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil ediyor.

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
Model uçaklarla stresi yeniyorum
Banksoft Genel Müdürü İsmet Yurtseven, lise yıllarında model uçaklara ilgi duymaya başladı. Türk Hava Kurumu’nun bünyesinde yer alan kuruluşlarda model uçakların nasıl yapıldığını öğrendi. Uçakların keyifli dünyasına bir daha hiç çıkmamak üzere giriş yaptı.  1980 yılında henüz lise birinci sınıf öğrencisiyken başlayan bu ilgi, Yurtseven için hala ilk günkü heyecanıyla sürüyor. Evinin küçük bir odasında kendi yaptığı uçaklarla uluslararası yarışmalara katılıyor. Gökyüzünde uçağının süzülüşünü izlerken yaşamının en büyük mutluluklarından birini yaşıyor. Yılda 6-7 yarışmaya katılan Yurtseven’in aldığı önemli dereceleri de var. Örneğin 1999 yılında dünya altıncısı oldu. 2009 yılında yapılan 40 ülkeden 224 yarışmacının katıldığı dünya şampiyonasında ise beşinciliği elde etti. Yurtseven, her bir yarışta dünyanın dört bir yanından gelen aynı ilgi alanını paylaştığı birçok katılımcıyla kurduğu iletişimin ise en büyük kazançlardan biri olduğunu düşünüyor. Model uçaklarla ilgilenmenin dişer önemli bir katkısını da şöyle anlatıyor: “İş yaşamım ya da genel yaşamımla ilgili zihnimden her türlü düşünceyi atabildiğim, o stresi yaşamadığım tek an yarışmalar.”  Banksoft Genel Müdürü İsmet Yurtseven, model uçaklarla tanışma hikayesini ve bu hobisinin hayatındaki önemini anlattı:


Model uçak yapmaya ne zaman ve nasıl başladınız?
- Model uçak yapmaya 1980 yılında başladım. 19 Mayıs ve 29 Ekim’de televizyonlarda Türk Hava Kurumu Türk Kuşu’nun model uçak gösterileri olurdu. Onları seyrederken uçaklara ilgi duymaya başladım. Yine o dönem, Türk Hava Kurumu’nun Eminönü şubesi vardı. Oraya gittim ve “Model uçaklar konusunda nasıl yardım alabilirim” diye sordum. Bu arada lise birinci sınıfa gidiyordum. Onlar da bana, İstanbul Model Uçak Kulübü’nün yerini gösterdi. İstanbul Model Uçak Kulübü’nü ve modelcilik konusunda efsane olan Jet Model’ini öğrenmem yaşamımın yeni bir döneme girmesini sağladı. Model uçak yarışmaları, hayatımın bir parçası haline geldi. İstanbul Model Uçak Kulübü bünyesinde aktif olarak çalışmaya başladım. Her hafta sonu oraya gitmek, oradaki çalışmalarda bulunmak bana çok şey kattı.


Siz modelciliğin hangi dalı ile ilgileniyorsunuz?
- Benim çalıştığım alan serbest uçuş modelciliği. Bu “free flight” diye geçiyor. Şu anda Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) ve Türk Hava Kurumu çatısı altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Geçmişle kıyasladığınızda yapılan etkinliklerde ne tür farklar var?
- Eskiden yarışmalara gitmek bizler için büyük bir keyif, muhteşem bir deneyimdi. Büyük çadırlar kurulurdu. Bütün gün süren yarışmalar yapılırdı. Türk Hava Kurumu, ufak bir harcırah da verirdi. Aldığımız bu harcırahla Ankara’da Gençlik Parkı’na giderek eşlenirdik. Maalesef Türk Hava Kurumu bugün bu kadar aktif deşil. Yarışmalara devam edilmiyor. Türkiye’de şu anda Serbest Model Uçak yarışmaları düzenleniyor. Ama Türk Hava Kurumu’nun düzenlediği Türkiye şampiyonaları yapılmıyor. Türk Hava Kurumu’nun tekrar hem serbest model uçaklarla uğraşmak isteyenleri bir çatı altında toplaması hem bu yarışmaları düzenlemesi gençlerimizin sosyalleşmesi açısından çok önemli. Bunu bir hobi olarak görmemek lazım. Bu aslında insan yetiştirme etkinliği.

Model uçak yapmak için teknik bilgi gerekiyor mu? Yorucu bir alan mı?

- Eskiden gece gündüz uğraşırdık. Hele yaz oldu mu, sabah saat 7’de kalkar gece 1-2’ye kadar tahtalar, kontrplaklar, vernikler, tinerler, zımparalarla uğraşırdık. Tasarımı da dahil her şeyi kendimiz yapardık. Aylarca gece gündüz çalışırdık. Uluslararası standartlar ve çok büyük bilgi birikiminden yararlanırdık. Benim uğraştığım alan, serbest uçaklar ve lastik motorlu uçaklardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz