Mülakata nasıl hazırlanmalı?

Türkiye'nin yetenek avcıları, iş arayanların kabusu olan mülakatlara ilişkin merak edilenleri capital.com.tr'ye anlattı.

21.09.2016 12:28:150
Paylaş Tweet Paylaş
Mülakata nasıl hazırlanmalı?
İş arayanlar için en zorlu aşama hiç kuşkusuz ‘mülakat’ süreci...

Görev almak istediği pozisyon için iş başvurusu yapanların önemli bir kısmı, mülakat sürecinde sorulan sorulara verdikleri yanıtlarla ya işe alınıyor ya da eleniyor.

Peki, mülakata girmeden önce, bu zorlu sınava nasıl hazırlanmalı? Mülakatlarda en sık karşımıza çıkan sorular hangileri? Bu sorulara en doğru yanıt nasıl verilir?

İş dünyasının uzman yetenek avcıları bu soruları www.capital.com.tr okuyucuları için yanıtladı...Egon Zehnder International Yönetici Ortağı Murat Yeşildere:


*En sık sorular mülakat soruları hangileridir?

Sanırım en çok rastlanan sorulardan birisi,
“Bana kendinizi ya da kariyerinizi anlatır mısınız ?”.

Sorularını yetkinlikler bazında sormak isteyen mülakatçılar ise “Çalıştığınız organizasyona yaptığınız en büyük katkı nedir?”

“Zorluk ve engellere rağmen hedefinizden şaşmadığınız bir süreci veya prosesi anlatabilir misiniz?”

“Ekibinizde sizden sonra, sizin rolünüzü üstlenecek bir ekip arkadaşınız var mı, onun gelişimi için nasıl katkı gösterdiniz?”

“Bugünkü bilgi ve tecrübeniz on sene önce sizde olsaydı, kariyer/hayat tercihlerinizde neleri farklı yapardınız?”

Benzeri soruları yöneltebilirler.

*Sorulara nasıl yanıtlar vermek, işe giriş şansını artırır?

Ben iş arama sürecinde de, ya da genel olarak her ilişki yönetiminde, iki boyutun her zaman akılda tutulmasının önemine inanıyorum. Öncelikle oturduğunuz koltukta, oturabilecek binlerce, hatta milyonlarca kişiden siz niye farklısınız - buna önce siz inanırsanız, bu mesajı karşı tarafa da geçirebilirsiniz.

Altını çizmek isterim, daha iyi ya da kötü demiyorum, neden farklısınız ? İkinci önemli boyut ise masanın karşısında oturan kişi ile paylaşacağınız, ortak ne var? İnsan psikolojisi, bir yönü ile kendisine benzettiği bireylerle daha rahat etkileşim içine geçebilmeyi kolaylaştırıyor. O halde araştırmanızı, çalışmanızı iyi yapın; kiminle etkileşim, iletişim içinde olduğunuzu iyi bilin ve ona gore hazırlık yaparak, mesajlarınızı verin.

Bu bağlamda sorulara vereceğiniz “mutlak doğru” yanıtlardan ziyade, sizin farklılaşma çabanız başarınızı artıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz