Ömründen daha fazlasını yaşadı

Koç Holding’in yönetim kurulu başkanı Mustafa Koç, sevenleri için “Kocaman bir yürek" idi...

7.03.2016 11:22:020
Paylaş Tweet Paylaş
Ömründen daha fazlasını yaşadı
MURAT ÜLKER YILDIZ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“İYİ BİR YOL ARKADAŞIYDI”

Mustafa Koç’un vefatı hepimiz için çok üzücü ve beklenmedik oldu. Çok üzüldüm. Aramızda sadece bir yaş fark vardı. Yaşıtınızı, arkadaşınızı, meslektaşınızı kaybetmek insanın teessürünü artırıyor. Bir insanın karakterini üç şekilde tanırsınız. Onun gerçekte nasıl biri olduğunu anlamak için onu ya alışverişte ya seyahatte ya da hısımlıkta görmek lazımdır. Biz birkaç kez birlikte iş yapmak konusunda girişimde bulunduk. Çok istememize rağmen nasip olmadı. Birlikte iş yapamasak da başka güzel bir şey oldu ve toplum için, çevre için TURMEPA’da birlikte olduk. Ege için Akdeniz için hayırlı işlere vesile olduk.
BİRAZ ÇEKİNGENDİ
Birbirimizi en fazla yolda tanıdık. Birlikte epeyce seyahat ettik. Söylemeliyim ki çok iyi bir yol arkadaşıydı. Yol arkadaşlığı kolay değildir. İyi bir yoldaşlık, fedakarlık, arkadaşına saygı, kendini değil, arkadaşını düşünmeyi gerektirir. Bu bakımdan iyi bir arkadaştı.Hatta biraz çekingendi bile diyebilirim. Aileyi de biraz tanırım; geleneklerine törelerine bağlı bir ailedir. Aile içinde de beraberlikleri güçlüdür. Rahmetli de ailesinin bu özelliklerini taşırdı, hatta bunda payı vardı. 
İŞİNDE VİZYONERDİ 
Mustafa Koç’u işinde ise vizyoner bulurdum. Değişen şartlara uyum göstermesi, Koç Topluluğu’nu sektörel liderliğin ötesine geçirerek uluslararası büyüklüğe eriştirebilmesi, vizyoner bir bakış açısı gerektirirdi. Doğru zamanda, çok doğru iş kararları verdiğine şahit olduk. Mesela Migros için satış kararı alıp, bunu uygun şartlarda gerçekleştirip, akabinde enerji sektörüne yatırım yapması güçlü ve vizyoner bir iş örneğidir. Özelleştirme meselesinde de cesur kararlar aldığını gördük. Memleket malına sahip çıktı. Bu işleri büyüttü, kıymetlendirdi ve memlekete kazandırdı. Bu güzide yatırımlar ‘bizde’ kaldı. 

AYDIN DOĞAN DOĞAN HOLDİNG ONURSAL BAŞKANI 
“BABADAN ALDIĞI BAYRAĞI İLERİYE TAŞIDI” 

Mustafa, mütevazı, alçakgönüllü, sevecen ve herkese karşı saygılı kişiliğiydi. Babası Rahmi Koç’tan devir aldığı yönetim bayrağını daha ileri noktalara taşımış ve topluluğun daha da güçlenmesine önemli katkılar yapmıştır.
 ÜLKESİNE BAĞLIYDI 
Aile geleneklerine ve aynı zamanda ülkesine çok bağlı bir iş lideri olarak Türkiye’nin kalkınmasına hizmet ederken, sosyal çalışmaları ile de toplumsal sorumluluğunun bilinci içinde hareket etmiştir. Vefatından büyük üzüntü duydum. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz