Sorun Yanıtlayalım

İş yaşantınızdaki sizi zorlayan konuları ünlü guru Jeffery Pfeffer cevaplıyor.

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
Sorun Yanıtlayalım
Çin’de çalışmak harika olabilir

Spor ürünleri perakendeciliği yapan bir şirkette ürün müdürü olarak çalışıyorum. Şirketin sahibi, Çin’deki ofisimizin başına geçmemi ve 4 yıl boyunca orada kalmamı teklif etti. Kariyerimi Türkiye’de mi yoksa Çin’de mi ilerletmem gerektiği konusunda kararsız kaldım. Geleceğim hakkındaki bir karara nasıl varabilirim ve sizin tavsiyeniz ne olur? (Gülce Yılmazel, İstanbul)

Türkiye’de ve şirket merkezine yakın bir yerde çalışmakla Çin’de çalışmanın farklı avantaj ve dezavantajları olur. Bu konuda bir karara varırken bunları anlamanız ve sonra da hem şirketinizin özel koşullarıyla hem de sizin düşündüğünüz kariyer çizgisiyle ilişkilerini kurmanız gerekir.

Yurtdışı görevlerin dezavantajları
Yurtdışı görevlendirmeleri, geçmişte ciddi bir dezavantaj getiriyordu (hatta bugün bile getirebiliyor): Karar alıcılardan, üst yönetimden ve kariyer açısından büyük önem taşıyan enformel ağlardan uzaklık. Bir tür, “gözden uzak olanın gönülden de ırak olması" durumu. Bu sorunu hafifleştirmek için başvurabileceğiniz bazı araçlar ve özellikle de e-posta gönderme olanağı var. Çin görevini kabul etmeniz durumunda, zaman zaman Türkiye’deki merkezinizi ziyaret etmeli ve Türkiye’deki üstlerinizi neler yapmakta olduğunuz ve işlerin nasıl gittiği konusunda düzenli olarak bilgilendirmelisiniz. Daha sık iletişim kurmanız, gözden uzak olmanızdan kaynaklanabilecek sorunları azaltabilir.

Çin’de yükselen yönetici talebi
Diğer yandan Çin’deki bir görevlendirme, kariyeriniz açısından iyi bir adım olacaktır. Her şeyden önce Çin, ciddi ölçülerde yönetici kıtlığı çekiyor. Üstelik Çin, çok büyük ve çok hızlı büyüyen bir ekonomiye sahip. Pek çok şirket, üretim veya satış tesislerini bu ülkeye taşıyacak ve orada deneyim sahibi olmanın getireceği avantajlar var. Çinliler, ilişkilere fazlasıyla önem verir ve görev süreniz boyunca Çinli şirket ve devlet yetkilileriyle yakın bağlantılar kurabilirsiniz. Yurtdışındaki deneyiminiz, sizi yalnızca Çin’de değil başka yerlerde de daha pazarlanabilir kılacaktır.

Mükemmel bir gelişme imkanı
İş dünyasının giderek küreselleşmekte olduğu, basmakalıp ama aynı zamanda da doğru bir ifade. Küresel deneyim, yönetsel basamakları tırmanmak isteyenler açısından bugüne kadar olduğundan çok daha büyük bir önem kazanacak.

Ayrıca farklı bir ortamda çalışmak, kaçınılmaz olarak, deneyimlerimizi zenginleştirir ve yeni koşullara ayak uydurma yeteneğimizi geliştirir. Bu nedenle Çin’de bulunmanız, büyük olasılıkla gelişiminiz açısından son derece yararlı bir deneyim olacaktır.

Şirket merkezinizle yakın ilişkilerinizi korumanız şartıyla bu teklif, kariyeriniz açısından mükemmel bir fırsat gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz