SPK Başkanı’ndan son mesajlar

Vedat Akgiray'ın sukuk, manipülasyon ve yeni ürünlerle ilgili mesajları...

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
SPK Başkanı’ndan son mesajlar
SPK Başkanı’ndan son mesajlar SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray, geçen ay içinde Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyeleriyle bir araya geldi. Akgiray’ın burada yaptığı değerlendirmeler şöyle:
SUKUK TEBLİĞİ GELİYOR Körfez Bölgesi’nde çok ciddi sermaye var. Fakat Sukuk denen formatta (kira sertifikası) parayı vermek istiyorlar. Yeni Kira Sertifikası Tebliği bugünlerde yayınlanacak. Böylece önemli bir para girişinin önü açılacak. Körfez’de şu anda gidecek yer arayan 1-1,5 trilyon dolar para var. Bu para artık batıya akmıyor. Çok kolay Uzakdoğu’ya da gitmiyor. Buradan Türkiye’ye düşen ‘çok milyar dolar’ olabilir. (İslami kurallara göre kredi ve finansman piyasalarında kullanılan bono benzeri enstrümanlara genel olarak Sukuk adı veriliyor. Sukuk, faizsiz borç enstrümanı olarak nitelendiriliyor. Sermaye Piyasası Kanunu’nu Meclis’e sunmak üzereyiz. Kanunun bu yıl Meclis’den geçmesini bekliyoruz. Foreks piyasası düzenlemesi de bakanlıkta.
MANİPÜLASYONA ÖNLEM Manipülasyona yönelik olarak da bir erken uyarı sistemi, bu yıl SPK’da kullanılmaya başlanacak. İMKB’de işlem hacminin yüzde 1’i, manipülasyon sonucu ortaya çıkıyor. Rölatif olarak büyük bir problem değil, ancak borsada güveni sarsan unsurların başında bu da var. Yapılan yanlış işlerin peşinden gitme zamanı geldi. İMKB’den 40-50 kişiyi sepetleyebilirsek güven konusunda önemli adım atmış olacağız.
YENİ ÜRÜNLER GÜNDEMDE Özel sektörde başarılı bir tahvil ihracı yaşandı. Bunun ardından tahvil türevleri ve döviz türevleri gelecek. Türkiye, ancak böylelikle bir finans merkezi haline gelebilir. Türkiye’de sermaye piyasaları büyüklük olarak geri kaldı. Yıllardır 300 civarı olan borsaya açık şirket sayısını ilk etapta bine çıkarmak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz