Suzan Sabancı Dinçer’e Liyakat Nişanı

İspanya Kralı, Suzan Sabancı Dinçer'e 'İspanya Sivil Liyakat Nişanı' verdi

16.10.2014 14:19:260
Paylaş Tweet Paylaş
Suzan Sabancı Dinçer’e Liyakat Nişanı
İspanya Kralı VI. Felipe, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’e, iki ülke ilişkilerine yaptığı katkılar ve kültürel yakınlaşmaya verdiği desteklerden dolayı İspanya Kraliyet Nişanı  "Orden del Merito Civil" (İspanya Sivil Liyakat Nişanı) verdi.

ÖZEL TÖREN DÜZENLENDİ

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’e iki ülke ilişkilerine yaptığı katkılardan dolayı Kral VI. Felipe adına düzenlenen bir törenle İspanya kraliyet nişanı olan "Orden del Merito Civil" (Sivil Liyakat Nişanı) verildi. Büyükelçi Rafael Mendivil, törende yaptığı konuşmada, İspanya Kralı adına Suzan Sabancı Dinçer’e Orden del Merito Civil(Sivil Liyakat Nişanı) i vermenin onurunu yaşadığını vurguladı. Rafael Mendivil, Suzan Sabancı Dinçer’in iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda birçok oluşuma katkı sunduğuna dikkat çekerek, "İspanya, Sayın Suzan Sabancı Dinçer’in ülkelerimiz arasındaki yakın ilişkinin daha da ileriye taşınmasına yaptığı değerli katkıları ve kültürel yakınlaşmamıza verdiği güçlü desteği takdir etmekte ve onurlandırmak istemektedir" dedi. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer de törende yaptığı konuşmada, böyle anlamlı bir nişan almanın kendisi için büyük bir onur olduğunu söyledi ve ekledi: "Akbank Yönetim Kurulu Başkanı olarak ülkelerimiz arasındaki yakın ilişkilerin geliştirilmesi için büyük bir onurla vesile olduğum çalışmaların takdir edilmesinden son derece mutluyum."

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ NE OLDU?

Türkiye ile İspanya arasında yüzlerce yıl öncesine dayanan iyi ilişkilerin asırlarca ayakta kaldığına işaret eden Suzan Sabancı Dinçer, "Karşılıklı ticaret hacmimiz 9 milyar dolara yükseldi. Geçen yıl 350 bin dolayında İspanyol turist ülkemizi ziyaret etti" dedi. Konuşmasını, "İspanya hakkında konuştuğumuzda elbette aklımıza ilk önce, canlı ve zengin kültürel mirası geliyor. Biz de Akbank olarak kültür ve sanata büyük önem veriyoruz" diye sürdüren Suzan Sabancı Dinçer, Akbank olarak 60. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Salvador Dali'nin İstanbul'daki sergisinin sponsorluğunu üstlendiklerini söyledi. Sergide, Salvador Dali Vakfı koleksiyonlarından en önemli eserlerin sergilendiğine işaret eden Suzan Sabancı Dinçer, "Aynı zamanda Salvador Dali’nin İspanya dışında gerçekleştirilen en büyük sergisi oldu" dedi ve Akbank Sanat'ta, Cervantes Enstitüsü ile birlikte konserler ve resitaller ile Katalan Film Festivali düzenlediklerini hatırlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz