"Yabancılar en çok nerede çalışmak istiyor?"

The Expat Explorer anketinin sonuçları belli oldu

22 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yabancılar en çok nerede çalışmak istiyor?
Yabancıların çalışmak için tercih ettikleri ülkeler arasında ilk sıra İsviçre'nin oldu. HSBC tarafından, 100 farklı ülkede çalışan 9.288 yabancı arasında gerçekleştirilen “The Expat Explorer” anketine göre, İsviçre’yi Singapur, Çin, Almanya ve Bahreyn izliyor. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de çalışan yabancılar, Türkiye’de en çok Akdeniz mutfağını ve iklimi beğeniyor. 

TÜRKİYE'DE BULUNAN 10 YABANCIDAN 8'İ...

“The Expat Explorer” anketinin sonuçlarına göre, Akdeniz ülkelerinde çalışan yabancıların yerel mutfak başta olmak üzere yerel kültürü ve iklimini cazip bulduğu Türkiye bu konuda başı çekiyor. Alışverişlerini yerel dükkan ve marketlerden yapan yabancıların oranı yüzde 68 iken, Türkiye bu alanda yüzde 84 ile 100 ülke arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye’yi; yüzde 77 ile İtalya, Meksika ve Fransa izliyor. Akdeniz ülkelerinde çalışan yabancılar yerel mutfağa kolaylıkla alışıyor. Anket sonuçlarına göre Türkiye, bu alanda ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de çalışan her 5 yabancıdan dördü (yüzde 85) yerel mutfağa kolaylıkla alıştıklarını söylüyor. Bu oran İtalya için yüzde 83, Fransa için yüzde 80 olurken dünya ortalaması ise yüzde 73’te kalıyor. Türkiye’yi cazip kılan bir diğer özellik olan iklim ise yabancıların yeni yaşamlarına alışmalarına yardımcı olan unsurlardan biri olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de bulunan her 10 yabancıdan 8’i (yüzde 82) yerel iklime alışmanın çok kolay olduğunu ifade ediyor. 

HANGİ YORUM ÖNE ÇIKIYOR?

Anket sonuçlarında, Türkiye’de çalışan yabancı bir üst düzey yöneticinin "Türkiye yabancılara çok şey sunuyor, yemekleri mutlaka deneyin, ülke içinde seyahat edin ve çok sayıda dost edinin" yorumu öne çıkarken, anketle ilgili bilgi veren HSBC Expat Grup Başkanı Dean Blackburn şunları söyledi: “Yurt dışında çalışmaya karar vermek çok önemli bir karar. Böyle bir karar verirken finansal koşullardan, gideceğiniz ülkeye uyum sağlamaya, çocuklarınızın eğitimine kadar her şeyi dikkate almak gerekiyor. Bu yılki anket, ülkelerin yabancılara sundukları olanakların değerlendirdiği, kendi ülkesi dışında çalışanlar ve çalışmayı düşünenler için deneyime dayalı ilham verici sonuçlar barındırıyor.” 

EN ÇOK PARA NEREDE?

Anket sonuçlarına göre, İsviçre yabancıların çalışmak istediği ilk ülke olurken, para kazanma konusunda en iyi fırsatları sunan bölgenin ise Asya olduğu görülüyor. Bu bölgeden ankete katılanların yüzde 19’u yılda 200 bin doların üzerinde para kazanırken, ankete katılanların yüzde 38’inin 200 bin dolar ve üzeri gelir elde ettiği Çin ilk sırada yer alıyor. 200 bin dolar ve üzeri gelir oranı Hindistan’da yüzde 24, Hong Kong’da ise yüzde 23 olarak belirlendi. HSBC Expat Explorer anketine göre, Orta Doğu’da çalışanların yüzde 56’sı kariyer fırsatı nedeniyle bu bölgeyi tercih ediyor, daha yüksek gelirin bu tercihte rol oynadığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 35. 

Yaşam deneyimi ve yurt dışında aile ile birlikte yaşam açısından ilk sırayı ise Yeni Zelanda alıyor. Anket sonuçlarına göre bu ülkede iş/yaşam dengesi yüzde 71 oranında, iklim, dost yerel halk gibi konularda da yüksek oranlarda tercih edilen Yeni Zelanda sağlık, eğitim fırsatları ve güvenlik açısından da üst sıralarda yer alıyor. HSBC’nin The Expat Explorer anketi, küresel olarak kendi ülkeleri dışında çalışan yabancılar arasında gerçekleştirildi. Ankete katılan 9.288 kişi, bulundukları ülkeleri yaşam kalitesi, finansal yeterlilik, kültürel-sosyal çevre ve aileleri ile birlikte yaşayabilme gibi kriterler açısından değerlendirdi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz