Zor anların müzikleri

İş dünyasının önde gelen yöneticilerinin pek çoğu sakinleşmek için müziğe başvuruyor...

9.03.2016 13:46:210
Paylaş Tweet Paylaş
Zor anların müzikleri
Müzik, hayatımızın her anında bizi rahatlatan, duygulandıran gerçek bir terapi. Stresli zamanlarda da hepimiz için eşsiz bir sığınak. İş insanları da stresli ve gergin oldukları dönemde sakinleşebilmek için çareyi müzikte arıyorlar. “Müziğin ritmi stresin ritmine eş değer özellikler gösteriyor” diyen Sun Holding’in yönetim kurulu başkanı Sabri Ünlütürk, bu anlarda rock dinlemeyi tercih ediyor. Avivasa CEO’su Meral Eredenk de sakinleşmek isterse klasik, isyan etmek isterse rock müzik dinliyor. Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani, Index Grup CEO’su Erol Bilecik ve LAV’ın genel Müdürü Tuğrul Baran da rock müzikle rahatlıyor. Mudo’nun CEO’su Barış Karakullukçu, stresli olduğunda kendisini yatıştıran şarkının Stevie Wonder’dan Don’t You Worry ‘Bout a Thing olduğunu söylüyor ve bu şarkıyla her şeyden uzaklaşabildiğini belirtiyor. The Beatles, Pink Floyd, Queen, U2, Leonard Cohen gibi klasik isimler CEO’ların ortak tercihleri arasında öne çıkıyor. Biraz daha düşük ritimli müzikler tercih eden Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül ve Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, stresli anlarında caz müziğin tınılarından hoşlanıyor. Müziği hayatının vazgeçilmezi haline getirmiş yöneticiler, stresli oldukları anlarda dinledikleri müzikleri Capital’e anlattı:
“ANDRÈ VE COHEN FAVORİM”
Stresi ve negatif enerjiyi üzerinden atmak için güçlü müziklere ihtiyaç duyanlardan biri Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani. “Rock müzik tutkularımdan biri” diyen Giuliani’nin kişisel müzik evrimi Elvis Presley’den Beatles’a, Bob Dylan’dan Rolling Stones’a, Neil Young’dan Bruce Springsteen’e uzanıyor. Top 10 listesini oluşturan sanatçılar ve şarkılarıysa şöyle sıralanıyor; Leonard Cohen-The Sisters of Mercy, Fabrizio De Andrè-Fiume Sand Creek, Rod Stewart-You’re in My Heart, The Who-Love Ain’t for Keeping, Bruce Springsteen- Factory, Mike Ness-Long black Veil, Neil Young- Thashers, Iron Maiden-Run to the Hills, Beatles-Hey Jude,Tom Petty-Wildflowers. Giuliani, en sevdiği müzisyenler hakkında ise şunları söylüyor: “Elektrogitarın pasajları stres atmanın en mükemmel yolu. AC/DC, Social Distortion, John Cougar Mellencamp uzun zamandır favorim olan isimlerden bazıları. Fabrizio De Andrè ve Leonard Cohen’i, 20 yıl önce olduğu gibi hala seviyor ve dinliyorum. Fabrizio De Andrè benim için kesinlikle en iyi İtalyan şarkıcı ve daha da önemlisi gerçek bir şair. Şarkılarındaki her bir kelime derin bir manaya sahip ve bir hikaye anlatıyor. Hayatta gerçekten önemli olan konular ve bizi strese sokan şeylerin aslında ne kadar göreceli olduğu üzerinde düşündürüyor. Leonard Cohen ise eşsiz zarafete sahip müthiş seslerden biri.”
“İSYAN ETMEM GEREKİRSE…” 
Sun Holding’in yönetim kurulu başkanı Sabri Ünlütürk gerginliğinden rock müzik türünde şarkılar dinleyerek kurtulmayı tercih ediyor. Bunun nedenini “Müziğin ritmi stresin ritmine eş değer özellikler gösteriyor” olarak açıklıyor. Ünlütürk, dinlemeyi tercih ettiği gruplar hakkında, “Özellikle Red Hot Chili Peppers, U2, Pink Floyd dinlemeyi tercih ederim. Müzikalite olarak güzel tınılarda ve kaliteli müzik yapan kült gruplar olması nedeniyle bunlar favorilerim arasında. Son zamanlarda özellikle Spotify uygulamasıyla ruh halime göre yaptığım listeleri dinliyorum” diyor. Stresli zamanlarda rock müziği tercih edenlerden diğer bir iş insanı ise Avivasa’nın CEO’su Meral Eredenk Kurdaş. Müzik tercihlerinin o anki gerginliğinin türüne göre değiştiğini belirten Kurdaş, sakinleşmek istediğinde klasik, isyanını dile getirmek içinse rock tercih ettiğini şöyle dile getiriyor: “Aslında dinlediğim müzik de beni neyin sinirlendirdiği ve stres yaptığım konuyla alakalı. Eğer isyan etmem gerekirse Pink Floyd, Queen, Amy Winehouse dinliyorum. Klasik müzik türünde son zamanlarda favorim Stravinsky’nin Second Valse’i. Bach ve Chopin de favorilerim arasında.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz