Esnafın siftahı birikime dönecek!

Akbank’ın KOBİ kredileri ilk çeyrekte yüzde 6 büyüyerek 18.5 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın yıl sonu hedefi ise yüzde 35 büyüme.

21.05.2015 11:32:070
Paylaş Tweet Paylaş
Esnafın siftahı birikime dönecek!
Akbank KOBİ bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, ilk çeyrekte KOBİ kredilerinde sektör büyümesini yüzde 5 olarak tahmin ettiklerini ve yıl sonunda sektör için yüzde 25 civarında büyüme öngördüklerini belirtti.

Toplantıda Akbank’ın geliştirdiği ‘Siftah Biriktiren Hesap’ da tanıtıldı. Buna göre Akbank POS’unu kullanan esnaf, her gününün ilk satışından elde ettiği parayı, yani günün siftah parasını biriktirebilecek.

Bülent Oğuz, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını yakından izlediklerine işaret ederek şunları söyledi: “Esnafın iş yoğunluğu ve günü kurtarma kaygısıyla tasarruf yapmaya öncelik veremediklerini, ellerine geçen parayı da, ertelenemeyen ihtiyaçlar için kullanmak durumunda kaldıklarını gördük. ‘Siftah’ ve ‘siftah parası’ esnaflık kültüründe önemli kavramlar. Bu noktadan hareketle esnafın tasarruf ihtiyacına, onlara yakın bir ifadeyle çözüm getirmeye çalıştık ve Türkiye’de bir ilk olan Siftah Biriktiren Hesap’ı hayata geçirdik.”

NAKDE SIKIŞAN ÇEKECEK
Esnafın Akbank şubesine talimatını, ister ‘sabit tutar’ isterse ‘işlem adedi’ belirterek verebileceğini belirten Oğuz şöyle devam etti: “Örneğin ‘günlük sabit 30 TL biriktirmek istiyorum’ ya da ‘günün ilk 3 işlemini biriktirmek istiyorum’ diyerek sabit tutara ya da işlem adedine kendisi karar verebilecek. Esnaf isterse birikimlerini altın, döviz ya da yatırım fonu seçeneklerinden birinde değerlendirebilecek. Nakit akışı düzenli olmayan esnafımızın, bazen ne kadar nakde sıkıştığını da çok iyi bildiğimiz için, Siftah Biriktiren Hesap’larındaki tutarı dilediği zaman ek bir ücret/ceza ödemeden kullanabilecekleri şekilde düzenledik.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz