KOBİ'lere tam destek

KOBİ’lere verilen hibe ve destek rakamları her geçen yıl artıyor. Başta KOSGEB olmak üzere TÜBİTAK, TTGV, İTO ve pek çok özel bankanın KOBİ’ler için hibe ve destekleri bulunuyor. Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, pek çok müşterilerinin bu olanakları iyi tanımadığını söylüyor. KOBİ’lere destek ve hibe programlarını yakından takip etmelerini tavsiye ediyor ve “Bu konuda Akbank olarak onları bilgilendirmeye hazırız” diye konuşuyor.

13.08.2015 11:38:120
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ'lere tam destek

PARA DIŞINDAKİ DESTEKLER
EĞİTİM, TEST VE ANALİZ
KOSGEB’in para dışında verdiği en önemli destek Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri. Bu eğitimler sayesinde girişimci adayları, kuracağı işle ilgili piyasa araştırmaları, iş yeri açma maliyetleri, kâra geçiş süreci ve işin sürekliliği gibi konularda bilinçlendiriliyor. Bunların dışında 9 ilde faaliyet gösteren 12 laboratuvar, KOBİ’lere ihtiyaç duydukları test ve analiz hizmetlerini uygun şartlarda sunuyor.
TEKNİK DESTEK Kalkınma ajanslarının mali olmayan destekleri arasında ise teknik destekler yer alıyor. Bu kapsamda eğitim verme, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama, geçici uzman personel görevlendirme, danışmanlık sağlama, lobi faaliyetleri ve uluslararası ilişkiler kurma gibi kurumsal nitelikli ve kapasite geliştirici hizmetler veriliyor.
İNOVASYON VE VERİMLİLİK ETÜTLERİ TTGV’nin halihazırda sağladığı destek ve hizmetler arasında, inovasyon etütleri, eko-verimlilik etütleri, AR-GE ve ticarileştirmeye yönelik eğitim programları, gıda sektöründe mentorluk hizmetleri, eşleştirme faaliyetleri bulunuyor.
KGM’DEN YENİ İŞ DANIŞMANLIĞI 2015 yılı projeleri arasında Küresel Girişimcilik Merkezi’nin kurulması olan İTO, bu projeyle uluslararası ölçekli işbirlikleri oluşturulmasını hedefliyor. Bu merkezin şirket kuruluşları ve iş fırsatlarının tespiti konusunda yol göstermesi, finansmana erişim, yeni iş planlarının geliştirilmesi gibi konularda danışmanlık hizmeti vermesi planlanıyor.

AKBANK'TAN ÖNERİLER
Bülent Oğuz Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

16,8 MİLYAR TL KREDİ BDDK verilerine göre, Aralık 2014 itibarıyla Akbank’ın KOBİ’lere kullandırdığı TL nakit kredi tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,66 artış ile 16,8 milyar TL’ye ulaştı. Akbank’ın KOBİ bankacılığı müşterilerinin TL cinsinden nakdi kredi tutarı ise aynı dönemde yaklaşık yüzde 39 artış gösterdi.
KUR RİSKİNE DİKKAT KOBİ’lerin gelirleri ağırlıklı olarak hangi para cinsindense o para birimiyle borcunun olması daha sağlıklı. Böylelikle ileride oluşabilecek olası bir kur riskinden korunmuş olurlar. Örneğin, ithalatları var ancak ihracatları yoksa kur riski ile karşı karşıyalar demektir. Bu noktada kurlardan kaynaklanan maliyeti müşterilerine yansıtabiliyorsa Dövize Endeksli Kredi kullanabilirler. Ancak bu maliyeti satış fiyatlarına yansıtamıyorlarsa kur riski ile karşılaşmamak için fiyatı uygun bile olsa Dövize Endeksli Kredi kullanmasınlar. Diğer taraftan, hem ithalat hem ihracat yapan bir KOBİ ise Döviz Kredisi kullanabilir.
 KURUMSALLAŞMA ÖNEMLİ Finansman dışında KOBİ’lere önerimiz kurumsallaşma yönünde adım atmaları. Kurumsallaşma derken onların büyük şirketler haline gelmelerinden bahsetmiyoruz. Planlama yapan, kayıt dışı işlemlerini kayıt içine alan, şeffaf mali tablolar hazırlayan, faaliyet döngüsüne hakim, sermaye yapısı güçlü, regülasyonu ve mevzuatsal gelişmeleri yakından takip eden şirketler hep bir adım daha önde oluyor.
FARKLILAŞMALILAR Öte yandan, faaliyet gösterdikleri piyasada onlar gibi birçok şirket bulunuyor. Burada mutlaka bir rekabet avantajı sağlamalılar. Tek başlarına makroekonomiyi ve sektörü etkileyemezler veya buradaki parametreleri değiştirmezler. Ancak kendi organizasyonlarını, kendi maliyet kısıtlarını ve satış potansiyellerini belirleme güçleri bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz