KOBİ'leri bekleyen 6 sıkıntı!

"Bu uyarıları dikkate alan sağ salim çıkar"

18.09.2014 12:15:530
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ'leri bekleyen 6 sıkıntı!

Bu yıl KOBİ’lerin bankalardan kredi alması zorlaşacak mı?
Açıkçası ocak ayında, KOBİ’lerden gelen kredi talebi düşmeye başladı. Ocak ayları zaten talebin düşük olduğu aylardır. Ancak bu ay, geçen yıla göre yüzde 5-10 arasında talepte düşüş mevcut. Bu iştahsızlığı görüyoruz. Bunu da normal karşılamak lazım.

Yılın ilk 6 ayında özel sektörden yatırım beklememek lazım. Böyle bir ortamda KOBİ’ler de yatırım yapmayacaktır. Örneğin kışın bu aylarda turizm sektörü yatırım yapar. Turizm tarafında bile bu yıl talep, geçtiğimiz yıla göre daha sınırlı geliyor.

Ben bu yıl yatırım kredilerinden ziyade, günü kurtarmaya yönelik net işletme sermayesi anlamında krediler kullanılacağını düşünüyorum. Talepler, daha çok bu amaçla gelecek. KOBİ’ler bu yıl banka seçimine dikkat etmeli.

3-4 bankadan fazla sayıda bankayla kredili çalışan KOBİ’lerin böyle dönemlerde gerektiğinde ilave kredi bulması zorlaşıyor. KOBİ’ler bankalarından çekinmesin. Bilançolarında bozulma varsa, hemen bankalarına gidip konuşsunlar.

Bankacılık sektörünün KOBİ’lere kredi verme iştahı nasıl olacak?
Bankacılık sektörünün reel sektörünü finanse etme konusunda bir problemi olmaz. Bankaların kredi iştahı da düşmez. Ancak bankacılık sektörü de biraz daha dikkatli olmak zorunda.

Böyle bir yılda KOBİ’lerin bilançoları bozulacak, bu bozuk bilançolar daha çok KOBİ’nin kredi reddine sebep olabilir. Bankalar kredi verirken daha dikkatli inceleyecek.

Bu durumda sektörde tahsili gecikmiş alacakların oranı da artar mı?
Evet, bu yıl KOBİ’lerin kredilerinde tahsili geçmiş alacaklarda yükselme bekliyoruz. Bugün sektör için KOBİ tarafında tahsili gecikmiş alacaklarda oran yüzde 3’lerde bulunuyor. Garanti Bankası’nın rakamı sektörün çok az altında gidiyor.

Geçtiğimiz yıl sektörde KOBİ kredileri yüzde 27 büyüdü, tahsili gecikmiş alacaklar ise yüzde 22 oranında arttı. 2014’te bu kalemde yüzde 10-15 oranında bozulma yaşanır diye düşünüyorum. Bu yıl KOBİ’lerin tahsili gecikmiş alacaklarında oran yüzde 3,3’e çıkabilir. Biz hazırlıklarımızı bu öngörüye göre yapıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.