"Önceliğimiz aile şirketleri"

Türkiye’de şirketlerin yüzde 95’i, KOBİ’lerin ise yüzde 98,8’i aile şirketlerinden oluşuyor. Ekonominin gelişmesi için aile şirketlerinin sürdürülebilir büyümeyi başarmaları kritik… Bu hedeften yola çıkan Akbank, aile şirketlerinin uzun süre var olabilmeleri için Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle Akbank Aile Şirketleri Akademisi’ni hayata geçirdi. Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, “Aile şirketlerinin gelişmesi, KOBİ’lerin ve Türkiye’nin gelişmesi demek. Aile şirketlerine desteğe devam edeceğiz” diyor.

9.09.2015 11:39:590
Paylaş Tweet Paylaş
"Önceliğimiz aile şirketleri"
Akbank, aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmesi amacıyla Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU işbirliğiyle Akbank Aile Şirketleri Akademisi’ni hayata geçirdi. Programın, geçtiğimiz ay yoğun ilgi üzerine üçüncüsü gerçekleştirildi. Programı, her yıl geliştirerek devam ettiklerini söyleyen Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, “Aile şirketlerinin sürdürülebilirlik konusunda desteğe ve yönlendirmeye ihtiyacı olduğunu gözlemledik ve bu nedenle Akbank Aile Şirketleri Akademisi’ni hayata geçirdik” diyor. Akbank Aile Şirketleri Akademisi, geçtiğimiz yıl ilk mezunlarını verdi. Bu yıl 3’üncü programın sona erdiğini söyleyen Oğuz, eğitim sürecinde program katılımcılarından son derece olumlu geri dönüşler aldıkları belirtiyor. Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz’la Akbank Aile Şirketleri Akademisi’ni ve düzenledikleri eğitimin kapsamını konuştuk: Akbank Aile Şirketleri Akademisi nasıl doğdu? Akbank olarak aile şirketlerinin sürdürülebilirlik konusunda desteğe, yönlendirmeye ihtiyacı olduğunu gözlemledik. Bu doğrultuda şirketlerin kurumsallaşmasını ve sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU işbirliğiyle Akbank Aile Şirketleri Akademisi’ni hayata gerçirdik. 
Programın amacı nedir?
Program aile şirketlerinin rekabet gücünü artırmayı ve sağlıklı büyümelerini sağlamayı amaçlıyor.
Akademi kaç yıldır düzenleniyor?
Akbank Aile Şirketleri Akademisi’ni 2014 Ekim ayında başlattık. 2014 yılında ilk mezunlarımızı verdik. Yoğun ilgi üzerine bu yıl akademinin üçüncüsünü gerçekleştirdik.
Program kapsamında katılımcılar hangi konularda eğitim aldı?
Stratejik yönetimden iş geliştirme ve inovasyona, kurumsallaşmadan finansa, şirketlerde iyi yönetim uygulamalarından, hukuki konulara ve insan kaynağı yönetimine kadar pek çok konuda aile şirketi temsilcilerinin ihtiyaç duyacağı başlıklar ele alındı. Ayrıca program kapsamında dünyadan ve Türkiye’den örneklerle teoriyle pratiği birleştiren bilgilerin verilmesine dikkat edildi. Programın sonunda öğrenilenlerin kurumsal şirketlerde nasıl işlediğini yerinde görmek için Sabancı Holding şirketlerine fabrika ziyaretleri düzenlendi ve Sabancı Holding şirketlerinde insan kaynakları uygulamalarının aktarıldığı oturumlar gerçekleştirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz