Pizza House yeni girişimciler arıyor

Pizza House Genel Müdürü Kaytancı, 2010 sonunda 30 restorana ulaşmak istediklerini söylüyor.

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
Pizza House yeni girişimciler arıyor
1999’da Ankara'da kurulan ve sadece lüks restoranlarda servis yapılan odun ateşinde pişmiş lezzetli pizzaları paket servis olarak müşterilerin evlerine ve işyerlerine götüren Pizza House, çok kısa sürede vazgeçilmez bir marka haline geldi. Markanın kurucuları Cem Koşmaz ve Emre Koşmaz kardeşler. ODTÜ mezunu olan Koşmaz kardeşler İtalya’da kaldıkları sırada Pizza House’u tanımış. Mağazanın açılmasının üzerinden bir yıl geçmeden ilk franchising anlaşmasını yapmışlar ve Ankara Yıldız'da ikinci restoran açılmış. Aynı yıl içinde, yurtdışından gelen ortaklıkla birlikte daha da güçlenmiş, önce Ankara Bahçelievler, daha sonra İstanbul Etiler'de yeni restoranlar hizmete girmiş. Pizza House Genel Müdürü Murat Kaytancı, 2010 yılı sonunda 30 restorana ulaşmak için Türkiye genelinde franchise adayları ile görüşmeye devam ettiklerini belirterek şu bilgileri verdi;
CAPITAL: Pizza House’un franchising stratejisi hakkında bilgi verir misiniz?
- Pizza House’un 10 yıllık tecrübesi çok önemli. 1,5 yıl önce buraya transfer olduktan sonra yeni marka ve patent çalışmaları na başladık. İkinci bir marka olarak Coffe Corner markasını yarattık. Şimdi Pizza House’larla yan yana Coffe Corner’ları açıyoruz. Pizza ve kahve konsept olarak birbirini tamamlıyor. Şu anda 7 mağazamızda bu iki markayı birlikte kullanı yoruz. Çok da başarılı oldu. Kahve sektörü de Türkiye’de çok hızlı gelişiyor.
CAPITAL: Pizza House pazarda nasıl konumlanı yor?
- Pizza House, odun ateşinde pişirilen gerçek İtalyan pizzasını evlere ve işyerlerine servis yapan Türkiye'deki ilk ve tek restoran zinciri. Günlük olarak üretim yapıyoruz ve katkı maddesi kullanmıyoruz. Şu anda kaç restoranınız var? 2004 yılının ilk yarısında franchising yolu ile büyümeyi seçen Pizza House Ankara’da 4, Antalya’da 2, Adana, Denizli, Samsun, Manisa, İstanbul, Zonguldak, Bandırma, Mersin, İzmir ve Çorum şubeleriyle Türkiye genelinde 16 adet restoranıyla faaliyetlerine devam ediyor.
CAPITAL: Yeni franchise’lar vermeye devam edecek misiniz?
- Pizza House franchise zincirine yeni halkalar eklemeye devam ediyor. Yeni konseptimiz çok başarılı. Örneğin Forum Mersin Alışveriş Merkezi’nde açtığımız 600 metrekarelik Pizza House büyük ilgi gördü. İçinde 200 kişilik oturma grubu, 150 kişilik yazlık dış oturma grubu, çocuk oyun alanı ve Coffe Corner markası da bulunuyor. Mersin Forum AVM’de çocuklar kendi pizzalarını kendileri yapabiliyor. Bu konsept Güney Afrika dışında dünyada başka bir ülkede yok. O kadar başarılı olduk ki özellikle anaokullarından yoğun talep var. Şu ana kadar 1000’e yakın öğrenci geldi. Bundan sonra büyük metrekarelerdeki bütün mağazalarda bunu uygulamaya karar verdik. En küçük mağazamız 180 m2 olacak. Cadde mağazaları nı ise en 300 m2 yapmak istiyoruz. İstanbul’da İdealtepe mağazamızdan başka 4 yeni mağazanın anlaşması yapıldı. Şu anda yer arıyoruz. 5-6 ay içinde bu 4 mağazayı açmayı planlıyoruz. Özellikle yeni açılacak AVM’lerde yer arıyoruz. 2010 yılı sonunda 30 restorana ulaşmak için Türkiye genelinde franchise adayları ile görüşmeye devam ediyoruz. Hedeşediğimiz iller arası nda Sivas, Trabzon, İzmir, Bursa ve Çanakkale var. Çorlu gibi nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerde de açmayı düşünüyoruz.
CAPITAL: Yatırım maliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?
- Metrekaresi 1000 dolar civarında. Bir mağazanın maliyeti ortalama 100- 200 bin dolar arasında diyebiliriz. Bizim yatırımcı lardan beklentimiz işin başında durabilmesi ve markaya inanması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz