Simit Sarayı dünyaya açılacak

Simit Sarayları, 2010 yılını da hızlı bir büyümeyle tamamlamayı planlıyor.

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
Simit Sarayı dünyaya açılacak
CAPITAL: Simit Sarayı fikrinin doğuşu ve markalaşma süreci hakkında bilgi verir misiniz?
- 2001 yılında girişim düşüncemizle gıda sektörü üzerinde neler yapabileceğ imizi araştırdık. İki iş dalında hızlı tüketimin olduğunu gördük. Bunlar ekmek ve simitti. Ekmekte çok fazla rekabet olduğu için simit üretimini tercih ettik. Ayrıca simit, bize özgü yeme içme kültürünün simgelerinden biriydi. Bu denli hızlı tüketilen ve talep alan bir ürünü merdiven altı üretimden kurtarıp, tercih edilen bir fast food haline getirmeyi hedeşedik. Simit Sarayı olarak ilk şubemizi İstanbul Mecidiyeköy’de açmamızın üzerinden 8 yıl geçti. Bin-2 bin adetle başlayan günlük simit üretimimiz, aradan geçen zaman içinde yüz binlerin üzerine çıktı. İlk Simit Sarayı’nı açtığımızda hedefimiz, bu topraklar üzerinde yüzyıllar ötesine giden bir geçmişe sahip olan simide itibarını iade etmekti. Bugün, Türkiye’nin değişik illerine yayılmış, er gün 200-250 bin kişinin ziyaret ettiği mağazalarımızla bu hedefimize büyük ölçüde ulaştığımızı düşünüyoruz.
CAPITAL: Günlük ürün satış adetleriniz oldukça yüksek. Sistemin sağlıklı işlemesi için hangi yatırımları tamamladınız?
- Son 3 yıldır merkezi üretim yapıyoruz. Bu TÜBİTAK ile ortak çalışmamızdan ortaya çıkan bir projeydi. Son bir yıldır bütün Simit Sarayı mağazalarına Samandıra’daki fabrikada ürettiğimiz ürünleri sevk ediyoruz. Bu ürünler hijyen koşulları na uygun, üretim kaliteleri çok yüksek. Soğuk zincirle sevkiyat yapıyoruz. Fabrikamı zın aylık üretim kapasitesi 2-3 milyon adet.
CAPITAL: 2010 yılı ve sonrası için büyüme planlarınız hakkında bilgi verir misiniz?
- 2010 yılı sonunda 250 şubeye ulaşma hedefindeyiz. Çok sayıda franchising teklifi alıyoruz. Bu teklişeri değerlendirirken oldukça seçici davranıyoruz. Tabelamızı asacak yeni ortaklarımızın ticari iş bilgileri ve referansları bizim en belirleyici kriterlerimiz arasında. İyi bir lokasyonun seçiminden sonra yatırım maliyeti 150 bin ile 300 bin TL arasında değişiyor. Simit Sarayı olarak hedefimiz, en az yüz bin çalışana ulaşmak, kısa zamanda Türkiye’de tüm şehirlerde, ardından dünyada birçok ülkede bulunmak ve daha sonra dünyadaki en fazla restoran zincirine sahip marka olup ilk 500 şirket arasına girmek. Şu anda yaklaşık 35 ülkeyle görüşmelerimiz devam etmekte. 2010 yılında başta Almanya olmak üzere Hollanda, Avusturya, Yunanistan, Suudi Arabistan ve Amerika’da mağaza açma planımız var. Almanya’da yüzde 30’u Almanlara ait olan bir şirket kurduk. Almanya’daki ortaklarımızla birlikte bu ürünlerin üretimi için tesis kurup deneme üretimine başladık. Klasik simit ve diğer ürünlerimizi şimdiden Almanya’daki merkez depolarımıza göndermeye başladık. Mart 2010 itibarıyla Avrupa’daki mağazaları mızı açmaya başlayacağız. Amerika’da New York Manhattan’da yine çok önemli lokasyonlarda bulduğumuz 5-6 mağazayla kontrat aşamasına geldik. Ayrıca Chicago ve yoğun nüfusun olduğu birkaç bölgede çalışmalarımız devam ediyor Türkiye’den olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinden sürekli franchise talepleri geliyor. Bütün bu taleplere cevap verme gayreti içerisindeyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz