Vadeler 36 ayı aşsın!

TBB Başkanı Hüseyin Aydın, ihtiyaç kredilerinde vadenin 36 ayın üstüne çıkarılmasına izin verilmesini ve kredi kartındaki taksit sayısının yeniden gözden geçirilmesi isteğinde bulundu

21.05.2015 11:33:300
Paylaş Tweet Paylaş
Vadeler 36 ayı aşsın!
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılık sektörünün proje finansmanları için 228 milyar liralık bir taahhüdünün olduğunu, bunun yüzde 80-85’lik bölümünün kullandırıldığını söyledi.

TBB’nin 58. Olağan Genel Kurulu’nda basına açık bölümde 40 dakikayı bulan bir konuşma yapan Aydın, bankacılık sektöründe getirilen düzenlemelerin sektörü zorladığını ifade etti. Aydın, dünyada belirsizliğin yüksek ve risk iştahının da zayıf olduğuna işaret ederek, problemlerin çözümüne yönelik uygulanan genişletici para politikalarının artçı şoklarının bugün daha net görüldüğünü kaydetti.

‘İYİ GÜNLER GELECEK’
Reel faizlerin sıfıra yakın seyrettiği bir dönemde büyümede problemlerle karşılaşılmasının çözülmesi gereken bir konu olduğuna dikkati çeken Aydın, “Türkiye gelişmekte olan gruptan ayrışıyor. Türkiye’de 2015 yılında büyümede yavaşlama görülürken, büyümeye devam etti. Ancak, dünyadaki bu problemlerden küresel bir oyuncu olması nedeniyle etkilendi. Sermaye  hareketlerindeki dalgalanma, düşük dış talep, Avrupa Birliği’ndeki problemler, yüksek jeopolitik riskler ve tasarruf oranlarındaki düşüklük büyümemizi etkiliyor” diye konuştu.

Aydın, Türkiye’nin böyle bir ortamda güçlü ve sağlam bir kamu kesimi dengesi, genç nüfusu, esnek iş talebi, güçlü bankacılık sektörü, ekonomik  olaylara proaktif yaklaşan bir ekonomi yönetimi olduğunu söyledi. Bütçe disiplini sürerken, kamu borç stokunun milli gelire oranının azaldığını anlatan Aydın, “Türkiye bu duruşunu koruduğu sürece, Türkiye için  geleceğin çok daha parlak ve aydınlık olacağını görüyoruz” dedi.

‘ÜLKEYLE BİRLİKTE BÜYÜRÜZ’
Aydın, bankacılık sektörünün tek başına iyi olamayacağını, ülke büyürse sektörün gelişme kaydedebileceğini vurgulayarak, “Bankacılık sektörünün  toplam aktif büyüklüğü 2015 itibarıyla 2 trilyon 128 milyar liraya ulaştı. Toplam  aktifin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranı son 10 yılda iki katına çıktı. Toplam aktiflerimiz GSYH’nin yüzde 118’ine ulaştı. Geldiğimiz nokta başarılı bir nokta” dedi.

‘KOBİ BÜYÜYOR’
Bankacılık sektörü olarak bilançolarının 4’te 3’ünü kredilerin oluşturduğunu, reel sektörü ve bireyleri finanse ettiklerini anlatan Aydın, bunun  ülkeye güvenlerinin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Kredilerin GSYH’daki payının yüzde 74’ler seviyesinde bulunduğunu belirten Aydın, AB ve dünya ortalamalarına göre gidilecek yol olduğunu bildirdi.
Aydın, ekonomi yönetiminin üretime dayalı sektörleri daha fazla finanse ettirmeye ağırlık vermesi ve bu konuda aldığı önlemler doğrultusunda, bireysel kredilerde yavaşlayan bir büyüme görüldüğünü belirterek, şunları kaydetti: “Ancak kurumsal kredilerde yüzde 24’lük bir büyüme görüyoruz. Bunun yüzde 22’si KOBİ’lerde. Büyük işletmelerdeki ayrışma da yabancı para biriminin  büyük işletmelerde daha yoğun bir pay tutması ve kurlardaki son değişimi gösteriyor. Biz, üretim, istihdam, ihracata dönük çalışan reel sektörü finanse etme konusunda gayet başarılı olduk. ”

Hüseyin Aydın, ekonomi yönetiminden ihtiyaç kredilerinde vadenin 36 ayın üstüne çıkarılmasına izin verilmesini ve kredi kartındaki taksit sayısının tekrar gözden geçirilmesi isteğinde bulundu.

‘KREDİDE İSTEĞİMİZ OLDU’
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Özellikle son bir, bir buçuk yıllık trendler krediler açısından son derece sağlıklı. Tüketici kredileri eski hızla artmıyor. Ticari kredilerin artış hızı makul. KOBİ kredileri hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Bu son derece önemli. Bizim tam da geçen yılın başında hedeflediğimiz gelişme sağlanmış durumda” dedi.
TBB’nin Olağan Genel Kurulu’ndan konuşan Babacan, “Makroekonomik istikrar sarsıldığında ilk etkilenecek kurumların  başında yine bankaların olduğunun unutulmaması gerekir” dedi.

Babacan, özellikle cari açık ile kredi hacmi arasında güçlü bir korelasyon bulunduğunu dile getirerek, kredi hacminin hızlı arttığı dönemlerde cari açığın da hızla arttığını kaydetti.
Bunun nereden ve nasıl kaynaklandığına baktıklarında özellikle tüketici kredilerinin hızlı arttığı dönemlerin aynı zamanda cari açığın da hızlı arttığı dönemler olduğunu aktaran Babacan, “Eğer bir kredi yatırım içinse, KOBİ’ler içinse bunun kısa vadede yine cari açığa olumsuz etkisi olabilir ama üretimden, yatırımdan gelecek artılar yeni yatırımlardan gelecek ilave  ihracatlara baktığımızda bunun geçici bir cari açık oluşturduğunu ve ileride ihracat yoluyla telafi edeceğini rahatlıkla görüyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz