15 Yıldır Star Wars Maketleri Yapıyor

Özdoğan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özdoğan, tam bir Star Wars hayranı. Serinin tüm filmlerini defalarca izleyen Özdoğan, 15 yıldır Star Wars karakterlerinin maketlerini topluyor. Topl...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
15 Yıldır Star Wars Maketleri Yapıyor

Özdoğan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özdoğan, tam bir Star Wars hayranı. Serinin tüm filmlerini defalarca izleyen Özdoğan, 15 yıldır Star Wars karakterlerinin maketlerini topluyor. Topladığı maketleri ve objeleri de evinin bir odasında tutuyor. Bu odada zaman geçirmekten büyük keyif aldığını belirten Özdoğan, bu ilgisinin kaynağını ve nedenini ise tam olarak açıklayamıyor. Bununla ilgili olarak sadece, “Filmin senaryosunu ve karakterlerini seviyorum. Ama neden sorusunun yanıtı yok. İçgüdüsel bir şey de olabilir” diye konuşuyor.

 

George Lucas’ın 6 serilik efsane filmi Star Wars (Yıldız Savaşları), bugün dünya genelinde en çok fana sahip filmlerden biri olma özelliğini taşıyor. Birçok Star Wars fanı film karakterlerini ve objelerini topluyor. İnternet sitelerinde ve çeşitli organizasyonlarda bir araya gelerek bu ortak ilgiyi paylaşıyor. Türkiye’de de Star Wars’un en büyük fanlarından birisi Özdoğan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özdoğan. Çocukluğundan itibaren Star Wars’a ilgi duyan Özdoğan, tam 15 yıldır film karakterlerinin maketlerinden oluşan bir koleksiyon yapıyor. Öğrencilik yıllarında Amerika’da başladığı koleksiyonunu bugün hayli ilerletmiş durumda. Özdoğan, “Koleksiyondaki parça sayısını bilmiyorum ama ciddi anlamda çok sayıda maketim var” diyor.

Starwars.com üyesi olan Özdoğan, koleksiyonuna yeni parçalar eklemeye devam ediyor. Bunun için kimi zaman deniz aşırı seyahatler gerçekleştiriyor, kimi zaman günlerce sadece bir ürünün peşinde dolaşıyor. Koleksiyonu tamamlamak gibi bir amacı olmadığını belirten Özdoğan, “Bir limit koymadım. Beğendiğim karakterleri, ürünleri alıyorum. Son aldığım parçayı fiyatı 1.500 TL olmasına rağmen gözüm kapalı aldım. Yeni karakterler çıkınca hoşuma gittikçe almaya devam edeceğim” diye konuşuyor.

Özdoğan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özdoğan, Star Wars koleksiyonculuğuna nasıl başladığını ve Star Wars’un kendisi için önemini anlattı.

“Öğrenciyken Başladım”
Star Wars’a ilgim çocuklukta başladı. 80’lerde filmlerine gitmiştim. Filmin senaryosunu ve karakterlerini seviyorum. Ama neden sorusunun yanıtı yok. Star Wars Fan Kulübü’ndeki herhangi birine de bu soruyu sorsanız, sebebini söyleyemez. İçgüdüsel bir şey de olabilir.

hed1995 yılında üniversite eğitimim için Amerika’ya gittiğimde Star Wars koleksiyonu oluşturmaya başladım. Çünkü orada hem karakterlere ilişkin maket bulma imkanım hem zamanım vardı. İlk etapta 1-2 tane alarak kendi maketlerimi yaptım. Hatta koleksiyona başladığım ilk parça da Darth Vedar karakterinin Tie-Fighter’ıydı. Onu aldım, tek tek yapıştırdım ve boyadım.

Sonra bir baktım koleksiyon büyümüş. Hatta bir ara tavanları da süslemiştim. Uçakları tavanlara asıyordum. 7 yıldan sonra Amerika’dan Türkiye’ye kesin dönüş yaparken koleksiyonun yarıdan fazlasını getirdim. Türkiye’den parçalar alarak koleksiyona devam ettim. Yeni filmler çekildikçe yeni karakterler de çıkıyor. O karakterleri koleksiyona dahil ediyorum. Koleksiyondaki parça sayısını bilmiyorum ama ciddi anlamda çok sayıda maketim var.

“Koleksiyonu Geliştirdim”
Koleksiyonumu geliştirdim. Eskiden elle yaptığım maketler vardı, basit kaçıyordu. Yapımı zordu ama çabuk kırılan cinstendi. Son zamanlarda yeni çıkan bronz heykelleri almaya başladım. Hatta en son 3 ay önce aldım.

Şimdi de gözüme takıldıkça karakterleri alıyorum. Star Wars’un yaratıcısı George Lucas’a ait olan LucasArts var. Burası piyasaya o kadar güzel ürünler çıkarıyor ki albenisi çok iyi. Orayı da takip ediyorum. Son olarak Ankara’da bir dükkan buldum. Sahibi başta Star Wars’la hobi düzeyinde ilgilenmiş. Sonra ticaretine başlamış. Ciddi anlamda Star Wars karakterlerini ve modellerini getiriyor. Ondan öğrendiğime göre bu işin Türkiye’de ciddi bir pazarı varmış. Fiyatları Amerika’ya göre pahalı ama ürünleri oradan almak daha kolay. Çünkü gümrük sorunu yok. O dükkandan 20-25 santim yüksekliğinde heykeller alıyorum.

“Çatı Katında Hobi Odam Var”
Star Wars ilgim kendimi bildim bileli var. Star Wars.com’a üyeyim. Telefon ekranımda Star Wars resimleri bulunuyor.  Telefonum bile Star Wars müziği ile çalar. Evde sinema sistemi kurdum. Tüm filmlerin DVD’lerini milyon kere izledim. Şimdi Blue Ray’ler çıkmış onları alacağım. Ağabeyim de Star Wars’a çok meraklı. Bizim için büyük eğlence. Star Wars’un ciddi aletleri var. Örneğin kılıcını aldım. Ses efektleri çıkarıyor, ışığı yanıp sönüyor. Ama bunlar çocuk oyuncakları gibi değil çok gelişmiş aletler.

Evde çatı katında bir hobi odası var. Oda aynı zamanda bar ve sinema odası olarak kullanılıyor. Barın etrafı raflarla çevrili. Bu rafların hepsi koleksiyona ait. Bu odada aynı zamanda Star Wars tabloları da var. Duvardaki resimlerin her birini tek tek internetten kendim seçtim. Çözünürlüklerini yükselttim, bastırdım ve çerçeveciye verdim. Çok hoş bir ortam oldu. Aslında bu tür şeyleri ofise taşımayı sevmem. Ama en sonunda oteldeki ofisime bile iki üç karakter koydum. Çok da hoş oluyor, hoşuma gidiyor.

“Hastası Olduğum Bilinir”
Çevremdeki herkes benim nasıl bir Star Wars hastası olduğumu bilir. Doğum günümde bana Star Wars hediyeleri alırlar. Bir yere gittiklerinde hatıra olarak Star Wars anahtarı veya objesi getirirler. Star Wars’la ilgili bir şey gördüklerinde beni çağrıştırdığını söylüyorlar. Evime her gelen koleksiyonu gördüğünde “Bütün bunları nereden buldun böyle” der… Tabii bir anda oluşmuş bir şey değil, 15 yıllık bir birikim. Şimdi bir oğlum oldu. Bu ilgimi ona da yansıtacağım. Star Wars’un bir bölümünde karakterlerden biri ‘Bu seçilmiş kişi’ diyor. Ben de oğluma aynı şeyi diyorum. O benim genç öğrencim. Daha 1 aylık olduğu için hiçbir şey anladığı yok ama zamanla olacak. İster istemez o maketleri görünce oynamak isteyecek, ben de pek oynatacağımı zannetmiyorum.

Star Wars’la ilgilenen başka kişiler de tanıyorum. Koleksiyoncu olmak, böyle bir hobiye sahip olmak iş ortamında gündeme geldiğinde ortamın daha da samimileşmesine neden oluyor. Çok ciddi bir ortamda, normal bir sohbet sırasında bu konu geçtiği zaman ortam hemen değişiyor. Başka alanda koleksiyonu olan birisiyle de konuşsanız, kesinlikle samimi bir hava ortama hakim oluyor. Ben de bir koleksiyoncuyu daha iyi algıladığımı düşünüyorum.

“Bu İşin Borsası Da Var”
Koleksiyonu hobi olarak yapıyorum. Bir de orijinal koleksiyoncular var. Karakterlerin ilk oyuncaklarını alıp paketini bile açmıyorlar. Örneğin zamanında aldıkları 5 dolarlık bir oyuncağı paketini açmadan tutuyor, sonra da 5 bin dolara satabiliyorlar. Star Wars oyuncakları birçok koleksiyoncu için paha biçilemez değere sahip, e-Bay’a bakın, orada bir borsa olduğunu görürsünüz. ‘Koleksiyon ürünüdür, belli sayıda üretilmiştir’ diye yazar. O ürünler de ciddi rakamlara satılabilir. Böyle bir borsası var ama ben koleksiyonuma o gözle bakmadığım için bir oyuncak aldığımda hemen paketini açıp rafa koyuyorum.

Koleksiyonumu nereye kadar genişleteceğim? Bunun için bir limit koymadım. Tamamlamak gibi bir amacım yok. Beğendiğim karakterleri, ürünleri alıyorum. Örneğin en sevdiğim karakter olan Darth Vader’ın 5 farklı versiyonuna sahibim ama bazı karakterler koleksiyonumda hiç yok. Dolayısıyla önemli olan benim beğenmem, kalitesine güvenmem. Son zamanlarda bronz heykeller alıyorum. Işıkları yanıp sönüyor. Son olarak bir tanesini beğendiğim için fiyatı 1500 TL olmasına rağmen gözüm kapalı aldım. Yeni karakterler çıkınca hoşuma gittikçe almaya devam edeceğim.

“Kendimi Eve Kapatıp 1 Hafta Oyun Oynadım”

Ofiste Bile Oynarım
Playstation 3 oynamayı çok seviyorum. Star Wars oyunlarını mutlaka alırım. Bazen ofiste bile oynarım. Herkesin bir oyun zevki var, benimkisi Star Wars oyunları. Bir ara Playstation 3 aldım ve kendimi eve kapattım.

Eşim “Deli Misin” Diyor
Tam 1 haftada oyunu bitirdim. Eşim artık ‘Sen deli misin?’ diyordu. Gerçekten oynadığım zaman ciddi bir şekilde oyunun başına oturuyor, sabahtan akşama dek oynuyorum. Gerekirse randevularımı iptal ediyorum.

Evde Oturmak Daha Cazip
Geçenlerde tekrar oynadım. 2-3 günde bitirdim. Playstation oynamaya vakit ayırıyorum. İyi oluyor, kafayı dağıtıyorsunuz. Dışarıyı sevmiyorum. Evde oturmak, film izlemek, oyun oynamak benim için daha cazip. Özellikle de Star Wars oyunlarının başından kalkamıyorum.

“Star Wars Robotunu Amerika’da Bomba Sandılar”

“Bir Hafta Robot İçin Gezdim”
Star Wars’un R2D2 diye bir robot karakteri var. Üniversite sonrasında 2005 yılında önce arkadaşlarımla birlikte Amerika’ya tatile gitmiştik. Orada bu robotu aradım. Bir hafta boyunca sırf o robot için gezdim. Sonunda buldum. Robot yeni çıkmıştı ve neredeyse orijinal boyutlarındaydı.

“Valize Koymaya Kıyamadım”
Tatil sonrası dönüşte kırılabilir diye robotu valize koymaya kıyamadım. Ufak parçalara ayırarak sırt çantasına sığdırdım. Havaalanına gittik. Ancak 11 Eylül’ün ardından güvenlik inanılmaz sıkı olduğu için sorun yaşadım. Çantayı X-Ray cihazına koyduğumda görevliler bomba olduğundan şüphelendi.

“Uçağı Kaçıracaktık”
Açıklamaya çalıştım ancak parçaları bir şeye benzetemediler. Uçağın kalkmasına çok az bir zaman kalmıştı. Arkadaşlarım da benim yüzümden uçağı kaçıracağı için sitem etmeye başladı. Zaten bir hafta boyunca o robot için gezmiştim. Kısa bir zaman diliminde robotun parçalarını ayak üstü tek tek birleştirdik. En sonunda birisi, “O Star Wars karakteri, ben biliyorum” dedi ve bizi bıraktılar. Yoksa uçağı kaçıracaktık.

Nilüfer Gözütok
ngozutok@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz