"20 üreticiden biri olacağız"

Tosyalı Holding son yıllarda hızlı büyüdü. 2004 yılında 354 milyon dolar ciroluk bir grupken 2014 yılı sonunda 3 milyar dolarlık bir ciroya ulaştı. Holdingin başkanı Fuat Tosyalı, tek sektöre odaklanarak elde ettiklerini belirttiği bu büyümeyi önümüzdeki günlerde de sürdürmek niyetinde. Tosyalı, özellikle yeni yurtdışı pazarlarıyla dünya liginde önemli bir oyuncu olmayı istediklerini söylüyor. 2015’te 3,5 milyar dolar, 2020’de ise 10 milyar dolar ciro hedeflediklerini söylüyor. Tosyalı, “2020’de dünyanın ilk 20-30 üreticisi arasına girmeyi planlıyoruz” diyor ve ekliyor: “Sıfırdan üretimle büyüyoruz, ancak satın almalara da açığız.”

23 HAZİRAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"20 üreticiden biri olacağız"
TOSYALI HOLDİNG, SON 10 YILDA EN HIZLI büyüyen grupların başında geliyor. Sadece demir çelik sektörüne odaklanan grup, 2004’te 354 milyon dolarlık cirosal hacme sahipken, geçtiğimiz yıl 3 milyar doların üzerinde bir ciroya ulaştı. Bu yılı da 3,5 milyar doları aşan bir ciroyla kapatmayı planlıyor. Bugüne kadar tek bir işe odaklanarak büyümeyi sağladıklarını belirten Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Yıllarca iyi zaman - kötü zaman demeden işimize yaptığımız yatırımlar bize bugünkü büyümelerimizi getirdi. Büyümede en etkili unsurlar odaklanmamız ve dağılmamamız oldu” diyor. Türkiye ekonomisinin özellikle seçim atmosferinde önünü görmekte zorlandığı bir dönemde Tosyalı Holding, büyüme planlarında iddialı, yatırımlarına devam ediyor. Sadece bu yıl 3 milyar dolarlık bir yatırıma başladıklarının altını çizen Tosyalı, piyasa değil hedef odaklı bir şirket olduklarını söylüyor. Ekonomideki dalgalanmalardan da etkilenmediklerine dikkat çekiyor. “Bizim için her şey yolunda. Bir B planına gerek yok. Ülkemizin ekonomi yönetimine çok güveniyoruz” diye konuşuyor. Özellikle ihracat pazarlarına odaklanarak büyüme konusunda yol alan Tosyalı Holding’in hedefleri net. 2020 yılına kadar 10 milyon tonun üzerinde üretim yapan 10 milyar dolar ciroluk bir dev olmayı planlıyor. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, yeni dönemde oyun planını ve gelecek hedeflerini Capital’e şöyle anlattı: 
* Son 10 yılda en hızlı büyüyen gruplardan birisiniz… Sizi hızlı büyüten ne oldu? 
* Biz sadece tek sektöre, kendi bildiğimiz işe odaklı olarak yatırım yaptık. Yıllarca iyi zaman - kötü zaman demeden işimize yaptığımız yatırımlar bize bugünkü büyümelerimizi getirdi. Büyümede en önemli unsurlar odaklanmak ve dağılmamak oldu. 
* Yeni dönemde sektörünüzde büyüme nereden gelecek? 
* İhracat odaklı bir sektördeyiz. Demir çelik hala Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat kalemi. Bundan sonra yüksek teknoloji ürünlerine yapılacak yatırımlar ve bunların ihracata yapacağı katkı, sektördeki büyümeyi daha kalıcı ve sürdürülebilir kılacak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz