2015'te takip edilecek 10 madde!

Gelecek yıl iş dünyası, piyasa takipçileri ve yatırımcıların gözü bu 10 konu başlığında olacak. İşte madde madde 2015'in sıcak gündemi

21.11.2014 14:30:550
Paylaş Tweet Paylaş
2015'te takip edilecek 10 madde!
ABD’li banka Goldman Sachs, gelecek yıl ekonomi gündemini meşgul edecek 10 konu başlığını sıraladı.

İşte 2015’te yatırımcıların takip edeceği konular:

1- Küresel ekonomideki iyileşme hızı
Goldman Sachs’a göre 2015’in en önemli gündem maddelerinin başında, küresel ekonomik iyileşmenin hızı olacak. Bankaya göre ABD küresel ekonomik büyümenin lokomotifi olarak kalacak ve bu yıla göre Japonya ve Euro Bölgesi de daha iyi bir performans sergileyecek. Bankadan yapılan açıklamada, “Gelişmiş ülke piyasalarında toplamda daha iyi bir görüntü bekliyoruz. Her ne kadar Çin’deki büyüme bilinen şartlardan dolayı yavaşlasa da gelişen ülkelerin diğer üyeleri bu piyasalardaki iyileşmeden alacağı destekle daha iyi olacak” denildi.
Banka aynı zamanda gelişen ülkeler için 2015 büyüme tahminlerini de yukarı çektiğini açıkladı.

2- Gelişmiş ülkeler arasındaki farklılık
Gelişmiş ülke ekonomileri arasındaki büyüme hızı farkı Goldman’a göre gelecek yılın en büyük gündem maddelerinden biri olacak. ABD ile Avrupa ülkeleri arasındaki büyüme farkı genişliğini koruyor.

3- Petroldeki düşüş
Goldman, gelecek yıl petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesini bekliyor. Libya, Irak ve İran’daki üretimin artmasıyla gelecek yıl genelinde yüzde 5-15 arası bir düşüş bekliyor.

4- Doların güçlenmesi
Bankaya göre, dolardaki yükseliş, özellikle G-10 ülkeleri para birimleri karşısındaki değerlenme, gelecek yılın en önemli konularından biri olmaya devam edecek. Banka Euro/dolar paritesinin gelecek yılın sonunda 1,15 seviyesinde olmasını bekliyor. Şu anki seviye 1,25, doların yen karşısındaki şu anda 118 yen olan seviyesinin 130 yene çıkması bekleniyor.

5- Çin’in büyümesi
Goldman’a göre, Çin’deki büyümenin seyri gelecek yıl ekonomi gündeminin en önemli maddelerinden biri olmaya devam edecek.

6- Daha sağlıklı gelişen piyasalar
Goldman, gelişen ülkelerin 2014’e göre 2015’te daha sağlıklı bir halde olmasının gelecek yılın önemli gündem maddelerinden biri olacağını söyledi. 2015’te Hindistan, Tayland ve Şili’nin öne çıkan ekonomiler olacağına işaret etti.

Diğer dört madde:

Goldman dikkat edilecek diğer dört maddeyi, Euro Bölgesi’ndeki düşük enflasyon, bununla mücadele, Japonya Merkez Bankası’ndan gelen parasal genişleme ve Avrupa Merkez Bankası’ndan gelme potansiyeli olan parasal genişleme olarak özetledi.

Her zaman gündem olanlar:
Bu maddeler dışında ABD Merkez Bankası’ndan yakın zamanda gelmesi beklenen faiz artırımının da önemini koruyacağına işaret edildi. Goldman’a göre, Fed’den ilk faiz artışı gelecek yıl Eylül sonunda olacak

Piyasalar nasıl olacak?
Bankaya göre küresel çapta borsalarda dalgalanma da gündemde olacak.

Daha az kazanç dönemi: 
Son olarak 2015’in en önemli son gündem maddesi düşük kazançlı piyasalar olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz