"2018 hedefimiz 5 milyar dolar"

Limak Holding, son 10 yılın en hızlı gruplarından. 2023 için koyduğu 5 milyar dolar ciro hedefine 2018’de ulaşacak. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı NİHAT ÖZDEMİR, bulundukları alanlarda büyüyerek bu hedefe ulaşacaklarını söylüyor. Özellikle enerji, çimento ve havacılıkta yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda fırsat olduğunu dile getiren işadamı, bunları yakından izlediklerini anlatıyor. Özdemir, “Havacılık ve enerjide özelleştirmeler devam edecek. Biz de hepsiyle ilgileniyoruz” diye konuşuyor.

6 MAYIS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
2018 hedefimiz 5 milyar dolar
LİMAK HOLDİNG, son yılların en hızlı büyüyen gruplarından biri. Özellikle özelleştirmelerdeki agresif tutumuyla ön plana çıkan grup, 3. havalimanı ihalesini kazanmasıyla birlikte devler liginin en dikkat çeken isimlerinden biri haline geldi. Birçok grup geçtiğimiz yıl büyümede vites küçültürken Limak, yüzde 30 büyümeyi başardı. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, bu yıl da enerji ve çimentoda yüzde 30 büyüyeceklerini açıklıyor. Son yıllardaki büyüme hamlelerinde konjonktürün etkisi olduğunu her fırsatta dile getiren Özdemir, büyüme temposunu gelecek 10 yılda düşürmek niyetinde değil. Hatta Özdemir, kazandıkları özelleştirmeler nedeniyle öngördüklerinin de üzerinde bir zamanda hedeflerini gerçekleştireceklerini ifade ediyor. 2023’te 5 milyar dolar ciroya ulaşmayı planlarken 2018 yılında bu ciroya ulaşabileceklerini söylüyor. “Yani koyduğumuz hedefe 5-6 yıl önce ulaşacağız” diyor. Özdemir’in radarında yeni sektörler yok. Ancak kendi sektörlerinde fırsat arayışı var. “Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde hem yurtiçinde hem yurtdışında daha çok fırsat olacağını görüyorum” diyen Özdemir, özelleştirmelerle de ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle yurtdışındaki özelleştirmelere önem verdiklerini dile getiren işadamı, “Liman özelleştirmelerini gözlüyoruz. Ama en çok önem verdiğimiz enerji özelleştirmeleri. Havacılık ve enerji sektöründeki özelleştirmeler devam edecek. Biz de hepsiyle ilgileniyoruz” diye konuşuyor. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2014 performansını ve 2015 beklentilerini Capital’e anlattı. Önümüzdeki dönem yol haritasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu: 
* 2014 sizin açınızdan nasıl geçti? Yılın kısa bir değerlendirmesini yapar mısınız? 
* 2014 yılını çalıştığımız sektörler açısından genellikle iyi kapattık. Hedeflediğimiz noktalara ulaştık. Yılın başında seçimler nedeniyle hedeflerimizi tutturabilir miyiz diye düşünüyorduk, ancak hem enerji hem inşaat hem de turizmdeki hedeflerimizi tutturduk. 
* Ne kadarlık bir büyüme yaşadınız? 
* Ortalama yüzde 20 civarında büyüdük. 
* Bu yıla hangi hedeflerle girdiniz?
* Bu yıl için koyduğumuz hedefler, 2014 yılıyla benzer. Enerjide 2014 sonunda Çeçen Grubu ile birlikte bir alım yaptık. 2015’in ilk günlerinde yeni enerji santralimiz devreye girdi. Dolayısıyla enerjide hedeflerimizi büyüttük. Rakamlarla konuşacak olursak 2015’te, enerjide üretim ve ticaret alanında yüzde 30’un üzerinde artış hedefliyoruz. Çimentoda iki yeni ve büyük fabrikanın kurulumuna başladık. Bunlardan biri Ankara’da, diğeri Kilis’te... Bunun yanında mevcut fabrikalarımızın kapasite artırımlarını yaptık. 2015 yılında çimentoda aynen enerjide olduğu gibi yüksek oranda büyüme hedeflerimiz bulunuyor. Kapasite artışıyla satış cirolarında yüzde 30’luk bir artış bekliyoruz. Ayrıca Afrika kıtasına açılmaya karar vermiştik. Onun fabrika alım arazilerini hemen hemen bitirdik. Oradaki projeleri de tamamladık. Şu anda finansmanıyla beraber o işlere 2015 yılında başlayacağız. 2015 bizim için önemli bir yıl, hedeflerimize ulaşacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz