"2020 hedefimiz 20 milyar dolar"

Ahmet Zorlu son dönemin iddialı patronlarından biri

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
2020 hedefimiz 20 milyar dolar
 


O,son dönemin en çok dikkat çeken işadamlarından. Özellikle son birkaç yıldaki büyüme hamleleri çok konuşuluyor. Gayrimenkul ve enerji sektörlerinde dev ihaleleri birbiri ardına göğüslemesi, son olarak da madencilikteki girişimleri, hem eleştiriliyor hem takdir ediliyor. Eleştiriler sanayiden çekilip ticarete ağırlık vermesinde yoğunlaşırken milyar dolarlık dev yatırımlara imza atması da “Lig atladı, artık birinci ligde bir oyuncu” yorumlarını beraberinde getiriyor. Sözünü ettiğimiz kişi 7,1 milyar TL ciro ve 25 bin çalışanın kaptanlığını yapan Zorlu Grubu’nun patronu Ahmet Zorlu. Beyaz eşya, tekstil, enerji, gayrimenkul ve madencilik başta olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren Zorlu da son dönemde farklı sektörlere girerek önemli bir büyüme kaydettiğini doğruluyor. Hatta, çok fazla sektörde olduklarını itiraf ediyor. “Daha fazla dağılmak yanlış. Şimdi bazı sektörleri derleyip toparlamanın iyi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü çok dağılmak, odağı dağıtmak da doğru değil” diyor. Bu kapsamda sanayide iyileştirmeye yönelik yatırımlara devam ederken gayrimenkul, enerji ve madencilikte yatırımlarını tamamlamayı planlıyor. Zorlu’nun niyeti bundan sonra biraz daha sakin ilerlemek. Karar verirken özellikle de bu saatten sonra temkinli olmak gerektiğini söylüyor. “Türkiye gelişmekte olan bir ülke, inişler çıkışlar olacak. Rüzgarı arkana alsan bile devamlı esmeyebilir. Dikkatli olmak lazım” diyor. Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, gündemini, riske bakışını ve grubunun rotasını Capital’e şöyle anlattı:

Capital: Kendinizi nasıl bir girişimci olarak tanımlıyorsunuz? Yatırım yaparken, bir iş teklifini değerlendirirken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?
- Belli kriterlerim yok. Şirketimiz küçükken kararları ağabeyimle alırdık. Büyüyünce profesyonellerle karar almaya başladık. Kafama bir şey koyduğumda, hemen onu yapalım demem. Eksisi artısnı, bütçesini, ileride neler olabileceğini konuşuruz. Her geçen gün bir şeyler öğreniyoruz. Bu yüzden Ahmet Zorlu kriterleri ile bir şey olmaz. Sonuçta çok hızlı koşmak da iyi değil. Karar verirken özellikle bu saatten sonra sakin olmak gerekiyor. Türkiye gelişmekte olan bir ülke ve inişleri çıkışları olacak. Bazen rüzgarı arkana alsan bile devamlı esmeyebilir. Dikkatli olmak lazım. O nedenle biz karar alırken patronlar olarak önce kendi içimizde sonra profesyonellerimizle görüşürüz. Ondan sonra karar verilir ve yatırıma başlanır.

Capital: Risk alma konusunda kendinizi nasıl buluyorsunuz? Geçmişte mi yoksa bugün mü risk alma konusunda daha gözü karasınız?
- Saklamaya gerek yok, geçmişte daha gözü karaydım. Bir gün büyük bir bankanın üst düzey yöneticisine şöyle dedim: “Öyle bir büyüdünüz ki, büyük bir gemisiniz. Ancak, siz rıhtıma yaklaşırken sürat motorları hemen gelip yolcuyu alıp gidiyor. Siz rıhtıma ulaşana kadar yolcu kalmıyor.” Gerçekten büyüdüğünüz zaman daha çok düşünmek zorundasınız. Mesuliyetleriniz ve riskleriniz daha fazla artıyor. Bir yerde çok para kazanabilirsiniz ama öte taraftan çok da büyük kaybınız olabilir. Eskiden risk alırken daha gözü karayken şimdi daha temkinli olmak zorundayız.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz