2020’de küresel şirket oluruz

Ulkar Holding’in kurucusu ve patronu Hasan Ulusoy ile Nobel İlaç’ı küresel şirket yapma stratejisini, yeni yatırımlarını, geleceğe bakışını konuştuk.

11.05.2014 18:51:240
Paylaş Tweet Paylaş
2020’de küresel şirket oluruz
Türkiye’nin en zenginleri arasında yer alan Hasan Ulusoy, Nobel İlaç ve Ulkar Holding’in kurucusu. İddialı bir işadamı. “Yıllar önce çalışma arkadaşlarıma hedef olarak gösterdim” diye anlattığı, 2020 yılında 1 milyar dolar cirosu olan küresel bir şirket idealine doğru emin adımlarla ilerlediklerini söylüyor.

Bugün Orta Asya’dan Balkanlar’a uzanan coğrafyada 20’den fazla ülkede faaliyette olduklarını anlatıyor. O gün geldiğinde ise bu alanı Afrika’dan Uzakdoğu’ya genişleteceklerini aktarıyor. Hedefe giden yolda ise işbirliklerine açık olduklarını, ancak şirketini satmayacağını da ekliyor.


Hasan Ulusoy, 2013’te Türkiye’nin En Zenginleri listesine girerek dikkatleri üzerine topladı. Ulusoy, Nobel İlaç’ın tepe şirketi Ulkar Holding’in kurucusu ve patronu. Holding, 2013 yılını 500 milyon TL ciro ile kapattı. 2014’te ise hedef 600 milyon TL ciroya ulaşmak.

Holding, Türkiye’nin dışında Kazakistan ve Özbekistan’da üretime sahip ve 20 ülkede faaliyet gösteriyor. Hasan Ulusoy’un gelecek için çok güçlü hedefleri var. 2020’de 1 milyar dolar cirolu bir küresel ilaç devi yaratmak istiyor. Bu süreçte Nobel İlaç’ın Türkiye ilaç pazarında bugün yüzde 2 olan pazar payını da 3’e çıkarmayı amaçlıyor.

Basına çıkmayı çok tercih etmeyen Hasan Ulusoy, yurtdışında 4 yeni ülkeyle ciddi büyümeleri sürdürdüklerini açıklıyor. “Dış ülkelerdeki satışlarımızı yaklaşık üç katına çıkardık. Yurtdışı ciromuz 2013’te 100 milyon dolara yükseldi. 2014’te bu rakamın 120 milyon dolara çıkacağını öngörüyoruz” diye konuşuyor.

Türkiye’den en fazla ihracat yapan yerli ilaç şirketi olarak da 2013 sonu itibariyle ihracatlarının 46 milyon dolar seviyesinde olacağını, 2014’te ise 63 milyon dolara ulaşacaklarını vurguluyor. Ulkar Holding’in kurucusu ve patronu Hasan Ulusoy ile Nobel İlaç’ı küresel şirket yapma stratejisini, yeni yatırımlarını, geleceğe bakışını konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz