""4G İLE BİRLİKTE REKABET DEĞİŞECEK""

Vodafone Türkiye CEO’su GÖKHAN ÖĞÜT, son 1,5 yıldır “Dijital Dönüşüm Hareketi”ne odaklanmış durumda. 5 milyon kişiyi dijitalleştirdiklerini söyleyen Öğüt, 770 bin şirketin dijitalleşmesine de katkıda bulunduklarını belirtiyor. Önümüzdeki dönemde bu rakamları daha yukarı çıkarmak isteyen Öğüt’ü en çok heyecanlandıran ise 4G ve getireceği değişim 4G’nin gelecek yıl hayata geçmesiyle, oyunun değişeceğini, rekabetin internete kayacağını ifade ediyor. Rekabetle ilgili çok net olduklarını vurguluyor ve “Bizim gücümüz, yapmak istediklerimiz rakibimizle çok alakalı değil. Stratejimiz, rakipten bağımsız” diye konuşuyor.

17 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"4G İLE BİRLİKTE REKABET DEĞİŞECEK"
Rekabetin kıyasıya yaşandığı telekomünikasyon sektöründe bugünlerde 4G heyecanı yaşanıyor. Bu heyecanı en yoğun yaşayan şirketlerin başında ise Vodafone Türkiye var. 18 ülkede milyonlarca aboneye 4G hizmeti sunduklarının altını çizen Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Ögüt, “Burası 19’uncu ülke olacak. Tecrübemiz var. Hazırlığımızı bitirdik. İnsanların hayatlarını değiştirecek gelişmeleri de 2016 yılının ocak ayı itibarıyla gerçekleştirmiş olacağız” diyor. Öğüt, 4G ile internet hızının 10 katına çıkacağını, internet üzerinden yapılacak ürünlerle şirketlerin farklılaşacağını söylüyor. Bulut bilişimin de öne çıkmasıyla telefonlarda yüksek kapasitelere gerek kalmayacağını ve telefon fiyatlarının düşeceğini belirtiyor. 4G’ye hazırlanırken Vodafone kritik bir dönüşüm de geçiriyor. 1,5 yıl önce diijtal dönüşüm hareketini başlatan şirket, 14 aylık sonuçlara göre 5 milyon kişiyi dijitalleştirdi. 770 bin şirketin dijitalleşmesine de katkıda bulundu. 2014/2015 finans yılının başından itibaren 2 yılda 2 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapmaya hazırlanıyor. Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, GSM sektöründe rekabetin yeni odağını, yeni oyunda kendilerinin hangi stratejilerle ilerlediklerini Capital’e anlattı… 
* Teknoloji dünyasında 4G’nin gelişi sektörü oldukça etkileyeceğe benziyor. Rekabet, pazar, stratejiler bu gelişmeden nasıl etkilenecek?
* Bayağıdır heyecanla beklediğimiz, son zamanlarda hızlanan ve artık tünelin ışığını sonunda gördüğümüz bir süreç. Mayıs ayında ihalenin ocak ayında lansmanın yapılması bekleniyor. Şu an bizim tüm abonelerimiz 4G’ye uyumlu SIM kartlarıyla zaten hazır olarak bekliyor. Dört gözle beklememizin sebebi de aslında bizim 1,5 yıl önce açıkladığımız dijital dönüşüm isimli 5 yıllık stratejik programın temel taşlarından biri olması. Biz bu stratejiyi hazırlarken 4G’nin gelmesiyle birlikte nelerin değişeceğinin farkındaydık. Bir tanesi, erişim çok daha fazla artacak. Nasıl 2009 yılında 3G’den sonra 6 milyon internet erişiminden 40 milyona geldi, 4G bundan daha da fazla oranda bir sıçrama yaratacak. Amaç 77 milyonun her birine internet erişimi sağlamak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz