"5 yılda 2'ye katlarız."

Sütaş, 1 milyar dolarlık bir şirket. Patron MUHARREM YILMAZ’a göre bu rakam, hem önemli bir moral noktası hem yeni bir aşamaya geçiş demek. 5 yıl sonra Sütaş’ı 2’ye katlayacaklarını, yani 2 milyar dolara ulaşacaklarını söyleyen işadamı, “Bence bu kırılma noktası olur. Ondan sonra farklı büyümeler düşünülebilir. Oraya kadar da organik büyümeyle gitmemiz daha doğru olur” diyor. Sınır ötesi içinse “Her yere bakıyoruz, gözümüz de keskin” diye konuşuyor.

8 HAZİRAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
5 yılda 2'ye katlarız.
Muharrem Yılmaz, TÜSİAD’ın 15’inci başkanıydı. 13 Ocak 2014’te başkan oldu, 4 Haziran’da istifa etti. Bu, TÜSİAD tarihindeki ilk istifa olarak tarihe geçti. “Muharrem Yılmaz, Sütaş ve TÜSİAD, biraz birbirine karışmıştı. Ben, Muharrem Yılmaz’ı ve Sütaş’ı aldım, bir kenara çektim” diyen Muharrem Yılmaz, bu yıl 40’ıncı yılını kutlayan şirketine odaklanmış durumda.Sütaş’ın bir misyon şirketi olduğunu, ürünlerinin bir felsefenin sonucu oluştuğunu anlatan Yılmaz, kendi özkaynaklarıyla önümüzdeki 5 yılda şirketi 2’ye katlayacaklarını, 300 milyon dolarlık bir yatırım yapacaklarını söylüyor. Hedef olarak 2 milyar dolarlık bir eşik koyan işadamı, bunun çok önemli bir kırılma noktası olacağına dikkat çekiyor. O noktadan sonra ise sıçratan bir hamle yapabileceklerinin işaretini veriyor. Sınır ötesinde Romanya ve Makedonya’da fabrika alarak atağa geçen işadamı, “Başka baktığınız ülkeler var mı” sorumuzu, “Her yere bakıyoruz. Gözümüz de keskin. Baktığım zaman Amerika’yı da görüyorum, Çin’i de görüyorum” şeklinde yanıtlıyor. Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. TÜ- SİAD, istifa, yaşanılan kriz, şirketi, gelecek planları, yönetim anlayışı gibi başlıklarda gelişen sohbetimizin detayları şöyle: 
* Geçen yıl 4 Haziran’da TÜSİAD’dan istifa ettiniz. İstifayla ilgili ilk açıklama, şirketle ilgili iddiaların TÜSİAD’a zarar vermemesi şeklindeydi. Bugünden o güne baktığımızda bu doğru bir karar mıydı? 
* Bana emanet edilen her şeye karşı çok titiz, çok dikkatli davranmak, benim yaşam biçimim. Bunu öğrendim, benim kültürüm bu. Eğer bir güven tesis edebildiysem arkasında bu titizliğin olduğuna eminim. Bundan taviz veremem. TÜSİAD da 43 yıl boyunca insanların taş üstüne taş koyarak oluşturdukları bir büyük itibar kurumu değil mi? Yani TÜSİAD’ın nesi var? Bir kurum ve sadece itibarı var. 43 yıl boyunca büyük emeklerle oluşturulmuş bir itibar kurumu. Bu itibarı da başkanlık makamını verirken size emanet ediyorlar. Şimdi o noktada ben, TÜSİAD’ın itibarını korumak zorundaydım. Çünkü,Türkiye’nin o günkü konjonktüründe artık Muharrem Yılmaz, Sütaş ve TÜSİAD biraz birbirine karışmıştı. Ben, Muharrem Yılmaz’ı ve Sütaş’ı aldım, bir kenara çektim. TÜSİAD’ı rahatlattım ve bugün yoluna devam ediyor. Ben de burada kendi kurumumla, kendi bugüne kadar beni ben yapan değerlerimle yaşamıma devam ediyorum. Ama sorumluluğumu da yerine getirmeyi sürdürüyorum. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz