"5 YILDA 5 KAT BÜYÜRÜZ"

Hanzade Doğan Boyner 1999’da kurduğu Doğan Online’ı 2014 sonunda cirosu 2 milyar TL’yi aşan bir grup haline dönüştürdü. Grubun en büyük şirketi Hepsiburada.com, ortağı Abraaj’la geleceğe hazırlanıyor. 5 yıl içinde e-ticaretin yüzde 1 olan payının yüzde 5’e çıkacağını söyleyen Boyner, “Bu dönüşümde görevin büyük kısmı Hepsiburada’ya düşüyor” diyor. Bu sürede cirolarını 5 kat büyüteceklerini de ekleyen Boyner, “Ortadoğu’daki fırsatlara bakıyoruz. Global değil ama bölgesel oyuncu olabiliriz” diye konuşuyor.

10 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
5 YILDA 5 KAT BÜYÜRÜZ
HANZADE DOĞAN BOYNER, Doğan Ailesi’nde dijital dönüşüme liderlik eden isim olarak öne çıkıyor. Teknoloji ve internet girişimciliğiyle daha öğrencilik yıllarında tanışan Boyner, grupta da önemli bir dönüşüme imza attı. 1999 yılında Doğan Online’ı bir yatırım platformu olarak kuran Boyner, bir sürü farklı alanın yanı sıra Hepsiburada’ya da yatırım yaptı. 14 yılda net 1 milyar TL ciroyu geçen şirket, Boyner’e göre 5 yıl sonra 5 kat daha büyümüş olacak. Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, birkaç ay önce yatırım fonu Abraaj’ın Hepsiburada’nın yüzde 25 hissesini almasıyla birlikte hızlı büyüme için oluşturdukları planın adımlarını şöyle açıklıyor: “Önümüzde 5 yıllık bir iş planı var. 5 yıl içinde e-ticaretin bugün yüzde 1 olan payının yüzde 5’e çıkacağını düşünüyoruz. Bu dönüşümde görevin büyük kısmı, pazarın lideri olarak Hepsiburada’ya düşüyor” diye konuşuyor. Hepsiburada’yı hazirandan itibaren ticaret yapan herkese açacaklarını anlatan Boyner, bunun için Gebze’de 100 bin metrekarelik Türkiye’nin en büyük operasyon merkezini kuracaklarını anlatıyor ve hızlı büyümenin en büyük kaynağının da bu yeni Operasyon Merkezi olacağını söylüyor. Boyner, “Mobile de büyük yatırım yaptık ve şu anda bütün teknoloji departmanımız önce mobil için çalışıyor” diye konuşuyor. Ortadoğu’daki fırsatları izlediklerini anlatan iş kadını, belki global değil ama bölgesel bir şirket olabileceklerinin de altını çiziyor. Doğan Online ve Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner’in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
* Dijital dünyaya ilginiz nasıl başladı? İlk işiniz neydi?
* Üniversiteyi bitirdikten sonra Goldman Sachs’ta finansal analist olarak çalışmaya başladım. Medya, telekom ve teknoloji departmanlarından sorumluydum. Yıl 1995’ti. O zaman yaptığım işin yüzde 90’ı, ülkelerin telekom şirketlerinin özelleştirilmesiyle ilgiliydi. Yahoo, Alta Vista, America Online gibi tüm bu şirketleri, bankacılık dönemimde çok yakından takip ettim. Goldman Sachs’tan sonra okumak için New York’a gittiğimde kendi çapımda teknoloji yatırımları yapıyordum. New York’a 1997 yılında gittim. 1998 yılında 3 arkadaşımla beraber mobil üzerinden içerik erişimi için bir yazılım şirketi kurduk. Mobilin geleceği hep konuşuluyordu ama gelmesi 10 yılı da aştı. O şirketimiz hiçbir zaman ciddi şekilde hayata geçemedi ama böyle bir girişimcilik denemem olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz