"5 yılda grup %70 büyür"

Anadolu Grubu CEO’su Hurşit Zorlu, görevde 100 günü tamamladı ve ilk kez Capital’e konuştu. Grubun yeni rotasını şöyle anlattı...

23.08.2017 14:46:000
Paylaş Tweet Paylaş
"5 yılda grup %70 büyür"

Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

Son dönemde kritik değişimler yaşayan Anadolu Grubu, 2017 başında ilk profesyonel CEO’sunu atadı. Grubun patronu Tuncay Özilhan CEO’luk koltuğunu 33 yıl boyunca Anadolu Grubu’nda çeşitli kademelerde yer alan ve son olarak icra başkan yardımcılığı yapan Hurşit Zorlu’ya bıraktı. Bu yönetim değişikliğinin akabinde de grup yeniden yapılanmaya gideceğini açıkladı. Çalışmaları devam eden yeniden yapılanmayla Yazıcılar Holding, Özilhan Sınai Yatırım ve Anadolu Endüstri Holding şirketleri birleşecek ve tüm Anadolu Grubu şirketleri Anadolu Endüstri Holding altında yer alacak.

Anadolu Grubu CEO’su Hurşit Zorlu, bu birleşme gerçekleştiğinde grup yapısının sadeleşeceğini, cirosal olarak da daha büyük bir ölçeğin ortaya çıkacağını söylüyor. Anadolu Grubu yapısal olarak daha kurumsal ve güçlü bir pozisyona geçerek yol almaya çalışırken bir yandan da sektörel olarak da kritik hamleler yapıyor. Küçük ölçekli işlerden çıkarken stratejik gördüğü sektörlerdeki işlerin ölçeğini büyütüyor. Grup, 2015 yılında Migros’u bünyesine kattı. Bira ve meşrubatın yanında Migros’la üçlü sac ayağını tamamladıklarını belirten Zorlu, bu satın almayla risk yönetimi açısından da daha sağlam bir yapı kurduklarını ifade ediyor. “En az yüzde 10 organik büyümeyle gelecek 7 yılda grup cirosunu 2’ye katlayabileceğimizi öngörebilirim. Tabii ki bu süre, satın almalar ve daha hızlı büyümelerle kısalabilir” diye konuşuyor. Anadolu Grubu CEO’su Hurşit Zorlu, görevde 100 günü tamamladı ve ilk kez Capital’e konuştu. Grubun yeni rotasını şöyle anlattı: 

  •  Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, nasıl bir hikayeniz var? 

 Üniversite sonrası kariyerime küçük bir şirket olan Toz Metal’de başladım. Orada 1 yıl çalıştıktan sonra 1982 yılında THY’ye pazarlama uzmanı olarak girdim. 1984 yılında da Efes Pilsen’in ilanla pazarlama uzmanı aradığını öğrendim. Anadolu Grubu kariyerim böyle başladı. Önce Efes Pilsen’de pazarlama uzmanı olarak işe başladım. Ardından pazarlama şefi, proje geliştirme müdürü, iş geliştirme direktörü oldum. 2000 yılında Anadolu Efes CFO’luğuna geldim. 2008’de holdingin mali işler başkanı olarak atandım. 2013 yılında grubun icra başkan yardımcısı oldum. Bu yıl şubat ayında ise Tuncay Bey icra başkanlığı görevini bana devretti. 

  •  CEO’luğa geçişiniz nasıl bir yapılanma sonucu oldu? 

 Bir süre önce Yazıcılar Holding, Özilhan Sinai Yatırım ve Anadolu Endüstri Holding’i bir çatı altında toplama kararımız olduğunu açıklamıştık. Yönetim kurulu başkanlığı ve icra başkanlığı görevlerinin birbirinden ayrılması da grubun kurumsal yönetimi açısından gerekli gördüğümüz bir şeydi. 

  •  Tüm bu yapılanmanın gruba sağlayacağı avantaj ne olacak? 

 Birleşme gerçekleşince oluşacak yeni yapı çok büyük bir bilanço büyüklüğü elde edecek. Karmaşık yapı sadeleşecek.

  •  Tuncay Bey’den görevi alır almaz nasıl bir tempoda çalışmaya başladınız? 

 Ben bu grupta doğdum. Son 10 yıldır da hem mali işler başkanı hem icra başkan yardımcısı olarak birebir Tuncay Bey’le her gün işin içinde birlikteydik. O açıdan yumuşak bir geçiş süreci oldu. Zaten yürüyen bir işimiz var, bunu daha iyi yürütmek peşindeyiz. Benim CEO olmamla iş yapış tarzımızda çok değişen bir şey yok. Tuncay Bey’le aynı kattayız. Doğal olarak önemli konuları birlikte görüşüyor, tartışıyoruz. 

  •  Bugün Anadolu Grubu dediğimizde ne kadarlık bir büyüklükten, kaç sektör, şirket ve çalışandan bahsediyoruz? 

 Anadolu Grubu, bugün 9 sektörde faaliyet gösteriyor. 50’li yıllarda temeli atılan grubun 80’e yakın şirketi ve 50 binin üzerinde çalışanı var. Geçen yılki ciromuz 25,6 milyar TL. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz