7-8 sektöre bakıyoruz

Esas Holding YK Üyesi Erhan Kamışlı ile holdingin hedeflerini, yönettiği sektörle ilgili yeni planlarını konuştuk...

8.09.2016 14:46:380
Paylaş Tweet Paylaş
7-8 sektöre bakıyoruz
Erhan Kamışlı, Esas Gayrimenkul'ün yönetim kurulu başkanı ve Esas Holding’in de yönetim kurulu üyesi. Holdingin gayrimenkul, sağlık ve Ro-Ro işlerinin başında. Toplamda 2 milyar dolarlık bir büyüklüğü yönetiyor. Koyu bir Beşiktaşlı olan Kamışlı, aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu’nun da yönetim kurulu üyesi. 8 yıl önce Sabancı Holding’den ayrılıp eşi Emine Sabancı Kamışlı’nın babası Şevket Sabancı ve erkek kardeşi Ali Sabancı’yla birlikte kurduğu Esas Holding’e geçen Kamışlı, son dönemde en fazla mesaiyi gayrimenkule ayırdığını söylüyor. Gayrimenkulde yurtdışındakilerle birlikte ellerindeki portföyün büyüklüğünün 1 milyar doları bulduğunu belirten Kamışlı, bir yılda sadece yurtiçindeki gayrimenkul projelerine yarım milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söylüyor. Hedefteki yeni projeler içinde 3 yeni AVM yatırımıyla İstanbul’da yapılması planlanan ofis projeleri bulunuyor. Kamışlı, çıkma kararı aldıkları sağlık sektörünün yerine ise “Biz aynı anda 7-8 sektörle ilgileniyoruz. Tek seçiciliğimiz işin büyüklüğü. 100 milyon Euro’nun altındaki işlerle ilgilenmiyoruz” diyor. Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Kamışlı ile holdingin hedeflerini, yönettiği sektörle ilgili yeni planlarını konuştuk:
* Holdingde baktığınız alanın büyüklüğü ne kadar?
 Sorumluluğumda yaklaşık 1.200 çalışan var. 2 milyar dolarlık da bir büyüklüğü yönetiyorum. Bunun yarısını gayrimenkul oluşturuyor. Gayrimenkulde 1 milyar dolarlık yatırımımız var.
* Gayrimenkulde ne kadarlık süreçte 1 milyar dolarlık yatırım yapıldı?
 2010’dan itibaren gaza bastık. 5-6 yılda yurtiçinde ve yurtdışında önemli bir yatırım portföyü oluştu. Gittikçe artan bir şekilde gayrimenkulde büyüyoruz. Gayrimenkul çok inandığımız bir sektör. Bana göre inşaat, bütün sektörlerin patronu, bütün sektörleri hareketlendiriyor. Gelecekte büyüme teknolojiden değil inşaattan gelecek. Dünyada da bu böyle. Örneğin Amerika ile Avrupa’nın en büyük farkı bu. Amerika’da ekonomi biraz kötüye gittiği zaman inşaat hamlesi yapılıyor.
* 2010’dan sonra yurtdışında gayrimenkul yatırımlarınız arttı. Neden?
 2010’dan sonra yurtdışına çok fazla gayrimenkul yatırımı yapmaya başladık. Biz hiçbir işe başlarken hedef koymuyoruz. Esas holding 2000’li yıllarda kuruldu. Ondan sonraki 10 yıl, deneme yanılma, organizasyon kurmak ve altyapı oluşturmakla geçti. Bazı işler oldu bazı işler olmadı. Gayrimenkule de bir heves vardı ancak organizasyon yoktu. 2010’da, “Gayrimenkulde tam bir teşkilat kuralım” dedik. Bu işi usulüne uygun, farklı ve iyi yapalım diye yola çıktık. 2010’da da yavaş yavaş gayrimenkul yatırımlarımıza başladık. 2010’da Kurtköy’de büyük bir ofis projesi yaptık. Daha sonra İzmit, Bolu, Bursa ve Çanakkale’de 4 AVM yaptık. Şimdi de Kartal’da planladığımız bir ofis projemiz var. Yurtdışında İrlanda, İskoçya, İngiltere, New York, Belçika ve Almanya’da yatırımlarımız var.
* Yeni bir organizasyon kurarken hedefiniz neydi?
 Türkiye’de gayrimenkul ve inşaat çok kurumsal yapılamıyor. Bizse kurumsallaşmaya önem verdik. Yeni bir organizasyon kurarken hedefimiz, yaptığımız işi kurumsal yapmak oldu. “Patron işi” olmasın istedik. Daha kurumsal bir yapı kurmaya çalıştık. Kurumsal yapıya göre altyapımızı kurduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz