8 yılda 7 kat büyüyeceğiz

Bill McDermott, Türkiye pazarına yönelik hedeflerini, kurumsal uygulama ve iş zekasında son trendleri ve geleceğe nasıl hazırlandıklarını anlattı.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
8 yılda 7 kat büyüyeceğiz


Capital: Sybase satın alması gerçekten çok konuşuldu. Somut ne bekliyorsunuz bu satın almadan?
- Sybase, mobil uygulama ve mobil güvenlik açısından kablosuz platforma sahip bir numaralı şirket. Şirketleri çalışanlarıyla, müşterileriyle ve ticaret yaptığı kişilerle bağlıyor. Mobil hizmet sunan bir şirket için bu yapıda bir şirketi satın almak çok stratejik bir karardı. Ayrıca Sybase, dünyanın en büyük 4’üncü veri tabanına sahip. Veri tabanı konusunda en hızlı büyüyen şirketlerden biri. Sybase’in gücünü, kaliteli ürünle birleştirdiğinizde çok önemli bir pozisyona ulaşıyorsunuz. Sybase, en büyük 50 bankanın içinde ilk 46 bankaya hizmet veriyor. Dünyadaki 950 telekom şirketi Sybase ile işbirliği yapıyor. Her gün 1 milyardan daha fazla SMS ve MMS uygulaması gerçekleştiriyor. Dolayısıyla bu satın alma, bizim için önemli
bir hareketti. Şu anda şirket çift haneli büyüyor.

Capital: SAP ’nin şu anda en hızlı büyüyen ürünleri hangileri? Şirketler bu ürünlere neden bu kadar talep gösteriyor?
- Mobiliteye olan talep, her yıl 2 kat artıyor. Biz de bu nedenle mobil işlerimizi 2 kat artırıyoruz. Yeni nesil analitik iş uygulaması olan HANA’ya olan talep, bu yıl 2 kattan daha fazla artıyor. 3 haneli şekilde büyüyen bir iş bu. Ayrıca bulut bilişime olan talep, her yıl yine 2 kat büyüyor. Bu büyüme oranları, Türkiye için de geçerli. Ben tabii işin yazılım kısmını konuşuyorum. Bizim sektörümüzle ilgili uzmanlara göre bu sektör yazılımla büyüyecek. Tabii ki bu işin hizmet kısmı da önemli.

Capital: Kriz sonrası SAP çözümlerine duyulan talep arttı mı?
- Krizde akıllı şirketler, bilişim teknolojisine yatırım yaptı. Çünkü bu, rekabet avantajı kazanmak için mükemmel bir zamandı. Eğer maliyet avantajı sağlamak istiyorsan, minimum maliyetle üretim yapmaya çalışıyorsan, bilişim teknolojilerine yatırım yapmaktan başka bir çözümün kalmıyor. Bulut bilişim ile daha iyi insan yönetimi yaparken verimlilik artışı yakalıyorsunuz, daha iyi fiyatlandırma yapabiliyorsunuz. Bu alanda yazılım çözümleri sunan şirketimiz Ariba ile tedarik masraflarınız yüzde 15 azalıyor. Yani şirketleri çok daha iyi rekabet edilebilir hale getiriyoruz.

Capital: 2015 yılında SAP’yi nerede göreceğiz?
- 2015 yılı itibarıyla pazarın yüzde 35’ini temsil eder olacağız. 1 milyar kullanıcıya ulaşacağız. 2015 yılında 20 milyar Euro gelir hedefimiz var. Farklı kâr marjı, farklı kârlılık getiren işlere girsek de ana işimizi daha verimli yapmış olacağız. Gelecek 10 yılda bir yazılım şirketi olarak dünyanın lideri konumumuzu devam ettireceğiz. Şu anda işe yeni girmiş küçük bir şirketmiş gibi davranıyoruz. Ama büyük düşünüyoruz. Sanki sektörde lider bir şirket değilmişiz gibi davranıyoruz. Sanki gerideymişiz gibi hareket ediyoruz. “Gelecek oyun, sonraki fırsatlar ne olacak”, “O fırsatlar nasıl değerlendirilecek”, “Yeni büyük düşünce nasıl keşfedilecek” gibi sorular her gün aklımızda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz