Abdullah Bey'in büyük pişmanlığı

Abdullah Kiğılı ile hem sektörün hem Kiğılı’nın içinden geçtiği dönemi konuştuk...

6.04.2017 12:10:540
Paylaş Tweet Paylaş
Abdullah Bey'in büyük pişmanlığı
*Kiğılı ile ilgili bir açıklamanız oldu. Türkiye’de büyümenin sonuna gelindi diye. Kiğılı’nın nasıl bir yol haritası olacak?  
70 vilayette, 225 mağazadayız. Neredeyse bankadan farkım yok. Sabah 10’da dükkanlar açılıyor. Kim açıyor, anahtar kimde bilmiyorum. Ancak her şeyi buradan tuşa bastığım vakit ekranda görüyorum. 225 mağaza ne demek? Dile kolay. Karayollarının üzerinde mağazalar açmışız, ilçelerde mağaza açmışız ne kadar daha açabilirsin? Buna 75 mağaza daha ekledik 300 mağaza olduk diyelim. Türkiye kaldırmaz.
* Kadın hazır giyim, erkek hazır giyim ya da çocuk hazır giyimin yönetimsel farklılıkları var mı?
 Benimki daha zor. Keşke Türkiye’de erkek giyimiyle uğraşmasaydım. Bir kere Türk erkeği maalesef aile bireyleri içinde zavallı konumunda. Çünkü ona sıra gelmiyor. Eğer evliyse, eşi çalışmıyorsa zaten yanmış, bitmiş demek. O uzun yıllar siyah, lacivert takım elbise giyip beyaz gömlek ve bordo kravat takmak zorunda. Biz erkek giyimciler dışarıdan göründüğü gibi değiliz. Bizim yolumuz çok uzun bir yol ve çok sabır gerektiren bir alandayız. Son 6 aydır ciddi müşteri kaybımız var.
* Müşteri kaybetmenizin nedenlerini araştırdınız mı?
 Hitap ettiğin kişilerin içinde polis, subay, asker, işadamı, öğretmen var. Ciddi ciddi araştırma yapıyorsun. Gelin diyorsun, bakıyorsun ki adam yerinde yok veya içeride.
* Bu durum 5-6 ay içinde hafifler mi?
 Bizim hiç bir endişemiz yok. Neler gördük, neler. Benim zavallı babacığım bugün mezarından çıksa gelse ve benimle 12 saat geçirse benim bu halimi görse hızla çıktığı mezara geri döner. Çünkü adam alışmamış. Sabah dükkanını kendi açmış akşam kendi kapatmış. Mevcutla yetinmiş hiçbir zaman gösterişe kaçmamış. Sistemin içinde ahlaklı, namuslu, düzgün bir tüccar. Benim gibi değil ki... Ben onun tersini yapmışım, açıldıkça açılmışım, büyüttükçe büyütmüşüm. Düşünüyor musunuz basit bir Kiğılı bugün 2 bin kişi çalıştırıyor. Yani kolay değil işimiz çok zor.
* 2016 yılında büyüme hedefleriniz nasıldı? Gerçekleşen ne oldu?
 Erkek giyiminde bazı arkadaşlarımızın büyüme rakamlarını duyunca iftihar ediyorum. İnşallah o rakamlar gerçektir. Artık bu sektörde yüzde 20-30 büyüme olması mümkün değil. Türkiye’nin zaten kendi içindeki büyümesini devlet ilan ediyor. Yüzde 3 ila 3,5’larda büyüme oranının olduğu bir ülkede biz oranımızı nasıl büyüteceğiz? Enflasyon büyük ihtimalle yüzde 10’arı geçecek. Dolayısıyla bence bu rakamı hiç kimse sormasın. 2017’de ne kadar büyüyeceksiniz diye. Çünkü sahte bir cevap alırsınız.
* 2016 yılı büyümesi nasıl oldu?
 2016’da erkek giyim sektörü yeteri kadar büyümedi.
* Kiğılı 2016’da yüzde kaç büyüdü?
 Yüzde 5’lerde.
* Turist sayısının düşmesi sizin ticaretinizi ne oranda etkiledi?
 Bizim İstanbul’da belirli AVM’lerde, Antalya’da, Bursa’da, İzmir’de çok ciddi oranlarda turiste satışımız var. Bu yıl onun sıkıntısını da yaşamaya başladık. İstanbul’un çok ünlü bir AVM’si var, yabancılar ve Araplarla dolar. Şimdi bakıyorum burada da satışlarımızda bir azalma var. Dün Sayın Cumhurbaşkanı o kadar güzel bir laf etti ki… “Şimdiye kadar hep müdafaa halindeydik, bugünden sonra artık hücum hattında görev yapacağız” dedi. Bu lafın arkasında çok büyük mana var. Demek ki belirli bir ferahlık geliyor. Bu bile bizi ümitlendirdi. Babamdan bana büyük bir mal kalmadı. Çalıştık, çabaladık. Sonuçta Türkiye’nin gelişmesiyle bugünlere geldik. Dolayısıyla moral bozmayalım. Terörü hallettik mi sistem 24 saatte eski rayına girer.
* 2017’de en azından geçen yılki yüzde 5 büyüme oranı yakalayabilir misiniz?
 Ümit etmek istiyorum.
* Bu zorlu koşullarda ayakta kalmak için hem perakende sektörü hem Kiğılı neler yaptı? Mağaza kapatmak gibi önlemler mi alınıyor?
 Şimdi bazı yerlerdeki lükslere son vermeye başladık. Masraflarımızı mümkün olduğunca kısmaya başladık. Çok büyüdüğümüz, çok mağazamızla olduğumuz yerlerde artık geri planda kalan cadde mağazalarımızı kapatıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz