Akıllı büyümeyle liderliği geri alırız

Yapı Kredi bu yıl kredilerde sektör genelindeki yüzde 25 limitini, mevduatta ise yüzde 20 civarında bir büyümeyi yakalamak hedefinde.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Akıllı büyümeyle liderliği geri alırız

Koç Holding Bankacılık ve Sigortacılık Grup Başkanı ve Yapı Kredi CEO'su FAİK AÇIKALIN, stratejinin "akıllı büyüme" olduğunu söylüyor. "Bundan sonra artık kaynaklar eskisi kadar bol ve ucuz değil. Hataların telafisi zor" diye konuşuyor. Gelecek yıl ve sonrasında planlı ve dikkatli adım atacaklarına dikkat çeken yönetici, kredi kartları, KOBİ kredileri, tüketici finansmanı, proje finansmanı gibi belli başlı alanlara odaklanacaklarını söylüyor ve ekliyor: "Önümüzdeki 5 yılda her yıl 50-60 yeni şube açıp 250-300 yeni şube daha hedefliyoruz. Gelecek 5 yılın sonunda Yapı Kredi'yi lider olmayı hedeflediği alanlarda açık ara lider olarak göreceksiniz. Diğer tüm alanlarda da rekabetin gerisinde kalmayacağız." Yapı Kredi Bankası, uzun süre birleşmenin sancısını yaşadı. Türkiye'nin bugüne kadarki en büyük banka birleşmesi olan Yapı Kredi ve Koçbank birleşmesi kolay iş değildi. Ayrıca öncesinde, sorunlu bir 5 yıl vardı. 2000-2005 arası dönemde, o zaman sermayedarın yaşadığı sorunlar nedeniyle aktif biçimde yarışt değildi. 2007'nin ortasından itibaren yeniden koşmaya başla. 2007-2008 sonu arasında yaklaşık 260 şube açıldı. Fakat b kez de global kriz oldu. Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın, Yapı Kredi'nin bugünkü performansını konuşurken, geçirdiği bu evreleri göz ardı etmemek gerektiğini söylüyor. İşlerin 2009 sonundan itibaren gerçek anlamda rayına oturduğuna dikkat çeken yönetici, "2009'da artık toz duman biraz yatışınca kendimize 'Kaldığımız yerden büyümeye devam' şeklinde bir slogan belirledik. Birtakım sistemsel, süreçsel iyileştirmelere gittik. Kredilerde yetki delegasyonları yaptık. Özetle rekabette hak ettiğimiz yeri geri talep ettik" diye konuşuyor. Yapı Kredi, bu yıl "akıllı büyüme" stratejisiyle hareket ediyor. Açıkalın, aktif büyütürken verimi gözettiklerini, ileriye dönük ilişki geliştirebilecekleri müşterilere odaklandıklarını söylüyor. 2012 ve sonrasında da benzer bir stratejiyle hareket edeceklerine işaret ediyor. Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın ile bankacılıktaki gelişmeleri, yeni döneme yönelik beklentileri, Yapı Kredi'nin mevcut performansını ve gelecek planlarını konuştuk:

Capital: Kredilerdeki büyümeye getirilen kısıtlamalar, azalan marjlar, dünyada ikinci dip endişesi gibi gelişmeler sektörü nasıl etkiledi? Bugüne kadar performans nasıl gelişti?
- Geçtiğimiz yılın başında, 2010'da sektör yüzde 23 büyür, biz de yüzde 25 büyürüz diyorduk. Fakat yılın sonunda sektör yüzde 34 büyüdü, biz de banka olarak yüzde 39 büyüdük. Aralık ayında kredilere büyüme limiti geldi. Merkez Bankası (MB) hem bu büyüme limitini koyarak hem mevduat karşılıklarını ayarlayarak kredi büyümesini belirli bir seviyede tutmaya çalıştı. Ardından BDDK devreye girdi. Yüzde 20'nin üzerinde tüketici kredisi olan bankalar için bir takım zorunlu karşılıklar getirdi. Bütün bunların kredilerdeki büyümeye etkisi temmuzun ikinci yarısından itibaren görülmeye başlandı. Özellikle son 1 ayda kredi büyüme hızında ciddi bir yavaşlama var. Yılbaşından bu yana krediler yaklaşık yüzde 21-22 civarında büyüdü. Son ayki büyüme yüzde 1'in biraz üzerinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz