Akıllı büyümeyle liderliği geri alırız

Yapı Kredi bu yıl kredilerde sektör genelindeki yüzde 25 limitini, mevduatta ise yüzde 20 civarında bir büyümeyi yakalamak hedefinde.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Akıllı büyümeyle liderliği geri alırız

Konsolidasyon için erken
Şu anda hala bankaların sermaye getirileri gelişmiş ekonomilere göre makul düzeylerde. Şu anda özellikle büyük bankalar için kârsızlıktan kaynaklanan konsolidasyon olması için çok erken. Kârlar tehdit altında kalmaya devam ederse bankalar dönüp masraflarına daha ciddi bakacak ve belki o zaman sektörde bir konsolidasyon olabilir. Kısa vadede büyükler arasında bir şey olmaz. Zaten küçüklerin ya da belirli bir ölçeğin altındaki bankaların da alınıp satılması konsolidasyon sayılmaz. Türkiye'de ilk 5-6 bankanın bilanço büyüklüğünün toplam bilançonun yüzde 65-70, olduğunu düşünürseniz zaten belli bir yoğunlaşma olduğunu da görebilirsiniz.
Öncelik Türkiye olmalı
Azerbaycan, Rusya ve Hollanda'da bankamız ve Bahreyn'de bir şubemiz var. Libya'da bir temsilciliğimiz vardı. Bu son olaylardan sonra kapattık. Uzmanlığımız buradayken, burada bu kadar çok yapacak iş varken, Türkiye'nin önümüzdeki dönem potansiyeline baktığınızda bu saydığım coğrafyaların hepsinden daha hızlı büyüme beklentisi var, üstelik de çok daha emniyetli. Kaynak kıt, akıllı olmak gerekiyor dedik. En doğru yerde en kısa zamanda en uzun dönemli faydayı alabileceğiniz şekilde hareket etmelisiniz. Burası da Türkiye'dir.Kredilerdeki limitinin esnemesi sürpriz olmaz
Mb'nin kararı önemli
Yıl sonu bilançoları, MB'nin bundan sonra kredi büyümesiyle ilgili nasıl tavır alacağına bağlı olarak şekillenecek. MB ağustos başından bu yana aldığı önlemlerle, canlılığı sürdürmeye çalışıyor. Dolayısıyla toplam resme bakıldığında, tutarlılık açısından MB'nin yüzde 25 kararında birtakım esnemeler olması sürpriz olmayacaktır. Başından beri söylediğimiz gibi, enerji gibi cari açığa pozitif etki edecek krediler ayrıştırılabilir. Eğer gevşetilmezse, biz zaten ilk günden bu yana belirlenen orana uyacağımızı söylemiştik. Sektörün de herhangi bir problem yaşayacağını düşünmüyorum.
Esnerse ne olur?
Esneklik olursa bu yıl sonu değil hemen ay sonu rakamlarına bile yansır. Biz Türk bankacılığı olarak çok hızlı tepki veren, çok dinamik bir yapıya sahibiz. Diğer yandan çok önemli bir iç talebimiz var, firmalarımızda çok ciddi bir yatırım arzusu var. Şu anda kredilendirilebilecek işleri reddetmiyoruz. Bir parça fiyat ayarlamalarıyla talebi yönetmeye çalışıyoruz. Burada belki yeniden sürümden kazanma yoluna gidilebilir. Aktifi artırıp marjdan bir miktar feragat edip çizginin altında daha fazla gelir yaratmak yoluna gidilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz