Alışılmışın dışında alanlara gireceğiz

60 yıllık Tekfen Holding’in yeni başkanı Murat Gigin, yönetim kurulu başkanı sıfatıyla ilk röportajını Capital’e verdi.

24.02.2016 14:51:100
Paylaş Tweet Paylaş
Alışılmışın dışında alanlara gireceğiz
Murat Gigin, 1977 yılından beri Tekfen Grubu’na emek vermiş deneyimli bir isim. Aynı zamanda holdingin kurucu ortaklarından duayen işadamı Nihat Gökyiğit’in damadı. Mayıs 2015 itibarıyla holdingin yeni yönetim kurulu başkanı oldu. Böylece holdingde tam 60 yıl sonra ilk kuşak yönetimi devretti. Yeni başkan Murat Gigin’e göre ise devraldığı asıl emanet 4,1 milyar TL’lik büyüklük değil, 60 yıllık holdingin etik değerleri. Ciddi bir yeniden yapılanma geçiren holdingde temel birkaç başlıkta çok önemli adımlar atılıyor. Yeni başkanın ajandasında öne çıkan başlıklar arasında ana faaliyet alanlarının alt kırılımlarını çeşitlendirmek ve hem taahhüt hem tarımda her türlü inorganik fırsat izlemek var. “Ekoekonomi ve iyi şirket olmak” ise en temel vizyon. Grubun enerji planları da eko-ekonomi çerçevesinde şekilleniyor. Güneş ve yenilenebilir enerji ve atıktan enerji üretimi, orta vadeli önemli hedefler arasında. Holdingin enerjiye giriş senaryosu da satın almalarla olacak. “Omzumdaki en ağır yük, Tekfen’in itibar sermayesidir” diyen yeni başkan Murat Gigin, Tekfen’in temel etik değerlerinin değişmeyeceğine dikkat çekiyor. Ana iş kollarında faaliyetlere devam edeceklerini anlatan yönetici, bunun dışındaki ana odak alanlarının ise eko-ekonomi olacağını söylüyor. 60 yıllık Tekfen Holding’in yeni başkanı Murat Gigin, yönetim kurulu başkanı sıfatıyla ilk röportajını Capital’e verdi. Yeni Tekfen’in hedeflerini ve planlarını şöyle anlattı: 
* Nihat Gökyiğit gibi bir duayenden bu görevi almak ve 60 yıllık bir sanayi devinin yönetimine geçmek nasıl bir sorumluluk? 
 Çok büyük bir sorumluluk. 7 Mayıs 2015 tarihi itibariyle devraldığım en önemli varlık, Tekfen’in itibarıdır. Çok beyefendi üç şahsiyet Feyyaz Berker, Nihat Gökyiğit ve Necati Akçağlılar tarafından kurulan, etik değerler üzerine inşa edilen bu yapıyı alıp götürebilmek ciddi bir emanetin sorumluluğu. Dolayısıyla en önemli görevim de yüceltilmesi gereken, Tekfen’i Tekfen yapan etik değerleri korumak ve sürdürmek olacak. 
* Bu görev teslimine ne zamandan beri hazırlanıyordunuz?
1977 yılından beri Tekfen mensubuyum. Bugünkü konumuma kadar her kademede çalışan bir profesyonel oldum. Grubun “Yaşlanmadan büyümek” sloganına uygun olarak da mayıs ayında, yönetim kurulumuzun kararıyla yeni başkan oldum. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz