""Asıl kanal mobil, web ikincil olacak""

HASAN ASLANOBA, Türkiye’nin önde gelen melek yatırımcılarından… Aslanoba Capital ile Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da yatırımlar yapıyor. “Mobil vizyon ve teknolojiye sahiplik” kriterlerinin kararlarında etkili olduğunu söylüyor. “İnternet girişimlerinin mobilde olmamak gibi lüksü yok” diye konuşuyor. Yeni dönemde “sadece mobil” ve “kullanıcı deneyimi sunan” girişimlere ilgi göstereceğini belirtiyor ve ekliyor: “Web büyük bir devrimdi, şimdi ise mobil devrim internetin gücüne çarpan etkisi yapmaya başladı.”

3 EYLÜL, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Asıl kanal mobil, web ikincil olacak"
Mobil ticaret girişimleri hızla büyürken internet yatırımları da bu kanala yönelmeye başladı. Yatırımcılar artık mobil işleri daha fazla radarına almış durumda. Bu alanda dikkat çeken bir isim de Aslanoba Capital’in kurucusu Hasan Alanoba. Türkiye’nin seri yatırımcısı ve girişimcisi Hasan Aslanoba, yatırım yaptığı mobil girişimlerin yanı sıra diğer işleri için de mobil strateji oluşturuyor. “Mobil inanılmaz bir hızla büyümeye devam edecek ve yakın gelecekte mobil asıl kanal, web ise ikincil kanal durumuna düşecek’’ öngörüsünde bulunan Hasan Aslanoba, bu beklentisini ise şöyle açıklıyor: “Özellikle bizim gibi gelişen ülkelerde, çok geniş kitleler daha bilgisayarla tanışmadan direkt akıllı cep telefonu kullanarak internet kullanıcısı oluyor. Web büyük bir devrimdi, şimdi ise mobil devrim internetin gücüne çarpan etkisi yapmaya başladı.” Hasan Aslanoba’ya göre finansın mobil teknoloji ile buluştuğu işler, yemek dağıtımın mobil teknoloji ile buluştuğu işler, çeşitli mobile-ondemand iş modelleri, mobil reklam teknolojileri, paylaşım ekonomisini değerlendiren işler gelecekte büyük potansiyele sahip olacak. Hasan Aslanoba ile mobil ticaretin gelişimine yönelik beklentilerini, mobil iş yatırımlarını ve mobil kanaldaki büyüme planlarını konuştuk. Aslanoba’nın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle: 
* Türkiye’nin önde gelen melek yatırımcılarından biri olarak yatırım yaptığınız şirketlerde hangi kriterlere bakıyorsunuz? 
* Büyük bir pazarda, büyük bir sorunu çözen ve hızla büyüyen projeler daha çok ilgimizi çekiyor. Hızlı büyümede ise ayda ortalama yüzde 15-20 oranını arıyoruz. Fikir aşamasındaki projelere yatırım yapmıyorum. Uygulamaya geçmiş projelerden, daha başlangıçta hızlı bir ivmelenme gösterenlere ilgi duyuyorum. Diğer en önemli konu ise ekibin kalitesidir. Bu kararlarıma en az yüzde 50 etki yapar. Bunun yanında, kullanıcı deneyiminin çok iyi olmasına, web ve mobil uygulamalarının bulunmasına da dikkat ederim. 
* Yatırım portföyünüzde mobil ticaret yapan şirket var mı? Bu şirketi seçerken nelere baktınız? 
* Portföyümde çok sayıda mobil bazlı girişim bulunuyor. Hatta bazıları, iş modeli gereğince mobilde olmak zorunda. Kendi girişimim olan online nakliye komisyonculuğu yapan Webnak tam böyle bir girişim… Tamamen mobil bazlı. Bunun yanı sıra ilk yatırımcısı olduğum taksi çağırma uygulaması Bitaksi veya şehir içinde yolculuk paylaşımı Volt gibi işler, mobil teknolojileri kullanmadan var olamazlardı. Yine kendi girişimim olan online taze gıda alışverişi Tazedirekt’in mobil uygulama üzerinden satışları şimdiden yüzde 32’ye ulaştı, hafta sonları ise yüzde 45’lere çıkıyor. Çok yakında kredi kartı saklama özelliğini de ilave edince bu oranların daha da artacağına inanıyorum. Yine diğer bir yatırımım olan, ön ödemeli kart İninal, BBDK’dan elektronik para lisansını aldıktan sonra cep telefonunuzu bir mobil cüzdana dönüştürmeyi planlıyor. Başka örnekler de verebilirim. Sonuçta yatırımlarımı seçerken, ileri seviyede mobil vizyona ve teknolojiye sahip olma kriterlerine dikkat ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz