"Başkan'ın yeni ajandası"

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran - Symes ile TÜSİAD'ın hedeflerini konuştuk

19 EKİM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Başkan'ın yeni ajandası
TÜSİAD’ın yeni başkanı CANSEN BAŞARAN-SYMES, zor bir dönemde görevini üstlendi. İş
dünyasının beklentileri ve geleceğini kapsayan bir yapılanma ve program hazırladı. Öncelikler doğrultusunda, yönetim kurulunu da kapsayan görevlendirmeler yapıldı. Programın odağında “dijitalleşme”, “endüstri 4.0”, “rekabetçi ekonomi”, “kapsayıcı büyüme”, “kamu yönetimi” gibi kritik konular var. AB’ye üyelik süreci ise her zamanki gibi öncelikler arasında yer alacak. Başaran-Symes, hızlıca siyasi belirsizliğin aşılıp Türkiye’nin istikrara kavuşmasını istediklerini söylüyor ve ekliyor: “Türkiye için değil, dünya için de kritik bir dönemeçteyiz. Böyle bir ortamda yol almaya çalışıyoruz. Verimliliği ve üretimi artıracak, kırılganlığı azaltacak dönüşüm planlarının uygulamaya konulması şart.”

Cansen Başaran - Symes, Ocak 2015'ten beri TÜSİAD’ın kaptan köşkünde. 5 yıldır yönetiminde olduğu derneğin başına geçer geçmez, tempolu bir çalışmanın içine girdi. Başkanlık koltuğunda 8’inci ayını geride bırakırken, TÜSİAD’ın çalışma metodunda da önemli değişimlere imza attı. Masasında ise kapsamlı bir program var. Türkiye’nin ekonomik ve sosyal alanlardaki gelişimi üzerine odaklanan program, 9 farklı tema etrafında kurgulanmış durumda. “Sanayide dönüşüm: Endüstri 4.0”, “kapsayıcı büyüme”, “dijital ekonomi”, “bölgesel kalkınma” gibi ana başlıklar ise TÜSİAD’ın en önemli gündem maddelerini oluşturuyor. Tabii TÜSİAD’ın ajandası bu şekilde ilerlerken bir de Türkiye’nin her an yeni bir krize gebe siyasi gündemi var. Artan terör eylemleri, kurulamayan koalisyon, 3 TL’yi aşan kur ve erken seçim atmosferi, Başaran’ı karamsarlığa iten konular arasında. “Siyasi belirsizliğin uzamasının piyasalarda ne kadar sarsıcı bir etki yaptığını gördük” diyen Başaran-Symes, ekliyor: “Sarsıntı reel ekonomiye de yansıyor. Bu ortamda içeride ne tüketimin ne yatırımların artmasını bekleyebilirsiniz.”
Mevcut ortam sürdüğü takdirde büyümenin daha da yavaşlayacağını öngören Başaran-Symes’e göre ekonominin durgunluğa girme ihtimali bile var. TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes ile erken seçim tartışmalarını, iş dünyasının gelişmelere bakışını ve TÜSİAD’ın hedeflerini konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz