Belli sektörler rekabet dışı kalıyor

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle...

19.07.2016 15:19:250
Paylaş Tweet Paylaş
Belli sektörler rekabet dışı kalıyor
Kale Grubu, Türkiye’nin önemli sanayi gruplarından biri. Sanayinin arka plana atıldığı, üretimin düştüğü günümüzde grubun kaptanı Zeynep Bodur Okyay, “İnatla sanayide büyüyeceğiz” diyor. Okyay’ın 2016 ajandasında ise “yeni sanayi devrimi” var. Var oldukları tüm sektörlerdeki üretim süreçlerini modern teknolojiyle uyumlu hale getirerek dünyadaki değişimi yakalamaya çalıştıklarını anlatıyor. Grubun ana konusu olan inşaat malzemeleri sektöründe İtalya dışında da yurtdışı yatırımları ve işbirliklerini artırmayı hedeflediklerini söylüyor. Yeni girdikleri gayrimenkul geliştirme alanının “kendi tasarruflarındaki yerlerin değerlendirilmesinden ibaret” olduğunu dile getiriyor. Savunma ve havacılık ise Kale Grubu’nun en iddialı alanlarında biri… Okyay, bu alanda “milli projelere” odaklandıklarını söyleyerek, “Hedefimiz katma değerimizi artırmak. Tasarlayıp, tasarladığımızı üretmek için çalışıyoruz” diyor. Şu anda Roketsan’la birlikte SOM füzelerinin motorunu üreten grubun hedefinde fan, turbo fan gibi daha büyük motorların üretimi var. Okyay, “Kale Arge tarafında da uçak motorunun testlerini yapıyoruz. Arzumuz bundan sonra motor tasarımında, teknolojisinde ve üretiminde büyümek” diyor. Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
* 2015 sizin için nasıl geçti?
 İnşaatta fena başlamadık, iyi gittik ama sonra Türkiye’nin girdiği bu haziran sonrası dönemde çok sıkıntı oldu. Özellikle bizim AMEA (Afrika, Ortadoğu, Avrasya) dediğimiz gelişen pazarlarda, petrol fiyatlarının düşmesi, dünyada yaşanan malum kaos oraları çok etkiledi. Dolayısıyla ihracat bütçelerinde o ülkelerdeki ya güvenlik sorunu ya da güvenlikle beraber ekonominin de çökmesi nedeniyle planların biraz gerisinde kalındı. Yine de tahminimizden iyi kapattık. Ama daha iyi bir beklentimiz vardı, o pencere biraz kapandı. İhracat anlamında böyle bir sorunumuz var. İç pazarda güven endeksi yükseldi. Biz de 1 Kasım’dan sonra bunu hissettik. Bunun sürdürülebilir olması bizim için önemli. İnşaatta beklentimiz, biraz daha daralma yönündeydi. Şu anda o kadar hissetmiyoruz ama çok da optimist değiliz. Buna göre de 2016 için gerekli önlemleri aldık; bütçeyi yaparken 2015 tecrübesiyle biraz daha konservatif davrandık.
* Şimdiye kadarki gelişmelerle 2016 nasıl gidiyor?
 2016’nın ilk 3 ayında aslında bütçeyi tutturuyoruz. Sadece belli segmentlerde sıkıntı var. Ama konservatif bir bütçe yaptık. Çünkü yılın ikinci yarısından sonraki dalgalanmaları gördük ve dünya anlaşamadığı için bölgede bir açılımın da olamayacağını anladık. Cirosal büyümeden ziyade daha çok kârlılık anlamında hedeflerimizi tutturma yönünde bir strateji izliyoruz. Çünkü bu tür dönemlerde büyüme, her zaman kolay olmuyor. Savunma, havacılık ise tabii genel konjonktürden daha bağımsız, devletlerle ilgili alanlar. Havacılıkta özellikle büyük firmaların tedarikçisiyiz. Bu alanlarda mevcut devam eden işlerimiz, bir de yaptığımız milli projeler var. Milli projelerde biraz takvimin gerisindeyiz. Bu tür seçim dönemlerinde, ülkedeki karar mekanizmasının yavaşlaması nedeniyle bunlar maalesef yaşanabiliyor. İş planımızda geride değiliz ama ürünün ticarileşmesi anlamında biraz gecikme var. O konuda hükümetle olan görüşmelerimiz devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz