Bir “Doğa nesli” yetişiyor

Uğur Gazanker, sürdürebilirlik konusundaki sorularımızı yanıtladı.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bir “Doğa nesli” yetişiyor
DOGA Koleji, sürdürülebilirlik kavramını eğitimin odak noktasına koyan kuramlardan... Kurulduğu günden günümüze hem çalışanları hem öğrencileriyle yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip çıkan, nesli tükenmekte hayvanları koruma altına alan çalışmalar güden, geleceğin sağduyulu ve sorumluluk sahibi gençlerini yetiştirmeye özen gösteren kolej, yurtdışında da sürdürülebilirlik projelerine imza atıyor. Sürdürülebilirliği yaşanabilir ve gelecek nesillere bırakılacak daha güzel bir dünya için, çözümün bir parçası olarak gördüklerini ifade eden Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker, yapmış oldukları projelerle de sektörlerine ışık tutmaya devam edeceklerini belirtiyor. Gazanker, sürdürebilirlik konusundaki sorularımızı yanıtladı:

Doğa Kolejinin sürdürülebilirlik stratejisi hakkında bilgi verebilir misiniz?
-
Doğa Koleji olarak sürdürülebilirlik stratejimizin temelini kendi oluşturduğumuz modern eğitim sisteminin ekonomik, çevresel ve sosyal bir duyarlılık çerçevesinde dengelenmesi ve bu duyarlılığın tüm iş süreçlerine yansıtılması oluşturuyor. Doğa Koleji, kurulduğu tarihten itibaren toplumsal sorunlara ve çevreye olan duyarlılığını çalışanları, öğrencileri ve velileriyle paylaştı, onları da bu duyarlılığa dahil etti. Sağlıklı bir büyümenin, çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik sağlandığı takdirde gerçekleşebileceğinin bilinciyle hareket ediyoruz. Sürdürülebilirlik yaklaşımı sadece bugünün değil, geleceğin ihtiyaçlarına karşı sorumlulukla hareket etmeyi gerektirir. Bu nedenle tutarlı ve sürdürülebilir bir bakış açısı gerektirir. Aksi takdirde bu alanda atılan tüm adımlar halkla ilişkiler kampanyalarıyla sınırlı kalır. Şu anki ve gelecekteki sosyo-ekonomik ihtiyaçlara çözümler getirme yaklaşımı Doğa Koleji’nde kurulduğumuz günden bu yana iş yapma kültürünün bir parçası. Bizim için sürdürülebilirlik Doğa’nın doğasında var.

Türkiye’de son yıllarda sürdürülebilirlik çalışmaları hız kazanmaya başladı. Doğa Koleji olarak siz ne zamandır bu tür faaliyetler gerçekleştiriyorsunuz?
-
Doğa Koleji “Bir Doğa Nesli Yetiştirmek” amacıyla yola çıktığı 2002 yılından bu yana 10 yıl içinde büyük başarılara, ilklere ve yeniliklere imza attı. Bu başarının arkasında nitelikli akademik eğitimin yanında bir o kadar önemli olan sürdürülebilirlik stratejimiz var. Bu stratejiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip çıkan, geleceğin sağduyuluve sorumluluk sahibi gençlerini yetiştiriyoruz. Bu çalışmaların ve projelerin ka-zanımları ve toplumsal katkılarına baktığımızda bunun bir eğitim kurumu için onur verici olduğunu söylemek isterim. Bu konuda öğrencilerimizin edindiği sosyal sorumluluk bilinci ve ürettikleri projelerle, bu projelerle aldıkları sonuçlarla gurur duyuyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz