Bireysel ve kurumsal yatırımcı tarafında atakta

Ashmore Portföy Genel Müdürü Didem Gordon, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bireysel ve kurumsal yatırımcı tarafında atakta


Sektörde hangi hizmetlerinizle fark yaratıyorsunuz?
Dünya çapında önde gelen kurumsal yatırımcıların yatırım yaptığı, Ashmore'un uzun yıllardır başarı geçmişi oluşturduğu stratejileri ülkemizde de yatırımcılara sunmayı hedefliyoruz. “Fark’ı, performans odaklı olmamız, küresel olarak kanıtlanmış yatırım sürecimiz, disiplin ve risk yönetimimiz ile yarattığımızı düşünüyorum. Küresel bazda faaliyet gösteren bir portföy yönetimi şirketinin parçası olarak, sermaye piyasalarımızda yenilikler getirerek de kurumsal yatırımcı tabanını genişletmekte önemli bir katkı sağlayacağımıza inanıyorum.

Şirketinizin sektörde bundan sonraki hedefleri nelerdir?
Ashmore Portföy olarak, gerek yatırım gerekse emeklilik fonları yönetiminde ve yatırımcılara değer yaratarak büyümeyi hedefliyoruz. Bunu gerçekleştirmek için de Ashmore Portföy'ün yönettiği yatırım fonlarının geniş yatırımcı kitlelerine yayılabilmesi için yatırımcıya alternatif sunmak isteyen ve başarılı fonları seçerek öneren bankalarla ve aracı kurumlarla işbirliği yapabilmeyi hedefliyoruz.

Portföy yönetim şirketlerine yönelik SPK yasasının ardından bazı tüzük değişiklikleri yapılıyor. Bu tarz değişiklikler, sektör açısından, yatırımcı açısından ne anlama geliyor?

Görüşe açılan, tebliğ taslaklarında, BES fonları yönetiminde sektörün performans odaklı çalışmasını sağlamayı hedefleyen bir yaklaşım sözkonusu. Bunu gayet olumlu karşılıyoruz. Portföy yöneticisi seçiminde dünyada genel kabul görmüş standartlar, kurumsal yatırımcılara farklı stratejileri en iyi yöneten yöneticileri ve fonları seçme konusunda önemli görev ve sorumluluklar veriyor. Bizim sektörel düzenlemelerimizde bu tür sorumluluklardan (trustee sorumlulukları) ziyade “fon kurucu” larının sorumlulukları ön planda olduğundan, sözkonusu düzenleme, bu eksiği giderme amacına sahip.

Portföy yönetim şirketlerinin özsermayelerinin yükseltilmesi isteniyor. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tebliğ taslağında portföy yönetimi şirketlerinin asgari özsermayesinde artış isteniyor. AB uygulamalarında kullanılan 125 bin Euro civarı asgari sermaye miktarı ve mevcut düzenlemelerdeki 400 bin TL mantıklı olmakla birlikte, ülkemizde hem fon sektörünün büyüklüğü hem de konsantre yapısı nedeniyle uygulamada geçerliliğini de yitirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz