Borsa yükselir, 93 bin zirvesi zor

HSBC Yatırım Genel Müdürü Tolga Koyuncu piyasa beklentileri ve yatırım stratejileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Borsa yükselir, 93 bin zirvesi zor


HSBC YATIRIM IN TAVSİYE LİSTESİNDEKİ 6 HİSSE
BANK ASYA
0.6x PD/DD oranıyla sektördeki en ucuz çarpanlara sahip. Takipteki alacaklarını son yıllarda daha fazla kontrol altına aldı. Bu faktörlerle birlikte daha da cazip hale geldiğini düşünüyoruz.
BİM
Perakende sektöründeki hızlı büyümeyi istikrarlı kâr marjıyla takip eden BİM’i, cazip bir iş modeline sahip olmasından dolayı beğenmeye devam ediyoruz.
HALKBANK
Sektördeki en yüksek kârlılığa sahip olmasıyla birlikte düşük kredi mevduat oranı ile ön plana çıkıyor. Diğer yandan sektördeki beklenen yeni düzenlemelere karşı en dayanıklı bilanço yapısına sahip olmakla beraber değerleme açısından oldukça cazip buluyoruz
KARDEMİR
Kapasite artırım ve maliyet azaltıcı yatırımların tamamlanmasıyla önümüzdeki yıl sonu itibarıyla güçlü kârlılığa ulaşmasını bekliyoruz. THY Yüksek büyüme sergileyen Türk havacılık sektörüne en cazip doğrudan yatırım imkanı sunmasından ve üstün büyüme hızından dolayı beğeniyoruz.

REEL SEKTÖR ÖNE ÇIKACAK
Önümüzdeki dönemde genel olarak bankacılık dışı hisselerin banka hisselerine kıyasla daha fazla göz önünde tutulması gerektiği değerlendirmesini yapan Tolga Koyuncu, bunu da 4 temel nedene bağlıyor:
1) Bankacılık sektöründe büyümeyi yavaşlatacak yeni regülasyonlar söz konusu. Son dönemde kredi kartına yönelik regülasyonlar gündeme geldi. Sektör temsilcileri de bu tarz uygulamaların sektörün kârlılığını aşağı yönlü baskıladığını söylüyor.
2) 2014’te takibimizdeki banka dışı sektörler için daha yüksek kâr büyümesi öngörüyoruz. Bankacılık sektöründe yüzde 2, banka dışı kesimde yüzde 10 net kâr artışı tahmin ediyoruz.
3) Euro Bölgesi’nde toparlanma beklentimiz var. İhracatçı ve bölgede dövize dayalı operasyonu bulunan şirketler açısından bu cazip bir durum.
4) Son günlerde TL’deki güçlenmenin banka dışı kesimin son çeyrek kârlarını olumlu etkileme potansiyeli söz konusu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz