Boyner'in 2021 planı

Boyner Grup CEO’su Cem Boyner ile grupta yaşanan son değişimleri ve gelecek planlarını konuştuk...

4.10.2017 22:32:000
Paylaş Tweet Paylaş
Boyner'in 2021 planı

M. Rauf Ateş

rates@capital.com.tr

Boyner Grup, son birkaç yıldır önemli bir dönüşüm yaşıyor. Grup, CVCI ile ortaklığını bitirdikten sonra 2015’te Katarlı Mayhoola for Investments ile yeni bir ortaklığa imza attı. Bu yıl da fonun Boyner Perakende’deki hissesi yüzde 12 artışla yüzde 42,68’e ulaştı. Boyner Grup CEO’su Cem Boyner, yapılan bu hisse satışından memnun. “Finansal yapımızı çok güçlendirdik. Dolayısıyla şimdi oyun alanında daha büyük özgürlüklerimiz var. Müşteri için daha cazip yeni kurgular yaratabiliriz” diyor. Cem Boyner, Boyner Perakende’den sonra diğer şirketlerinde de ortaklıklara açık. Morhipo ve Hopi’nin hızlı büyüme performansıyla yatırımcı ilgisi çektiğini, Altınyıldız’a da yatırımcı ilgisi olursa değerlendireceklerini söylüyor. “Bu konuda utangaç değiliz” diyen Boyner, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bütün şirketleri dünya yatırımcılarının önünde hazır halde tutmak hem tehlikelere karşı hazır olmak hem büyük fırsatları değerlendirmek açısından çok doğru diye düşünüyoruz.” Boyner Grup CEO’su Cem Boyner ile grupta yaşanan son değişimleri ve gelecek planlarını konuştuk. 

  •  Son dönemde Boyner Grubu’nun hissedar yapısında önemli değişimler yaşandı… Bize öncelikle bu değişimden bahseder misiniz? 

 2007 yılında Citigroup Venture Capital International (CVCI)’a Boyner’in yüzde 30, Beymen’in de yüzde 50 hissesini satmıştık. O dönem 200 milyon dolar civarında bir yatırımdı. Grup içinde yöneticilerimiz “Böyle bir ortaklığa gerek var mı” diye sormuştu. Biz dünyanın önemli fonlarından birinin takdirini kazanmanın ve işlerimizi büyütmek için bu ortaklığın önemli olduğunu düşünüyorduk. Ortaklıktan 3 ay sonra Lehman krizi oldu. O zaman aldığımız yatırımın ne kadar kıymetli olduğu ortaya çıktı ve biz krizi atlattık. Sonra işler büyüdü ve tekrar hisselerimizi geri almak istedik. Bu ortaklık onlara da çok kazandırdı. Dünyadaki 132 yatırımlarının en kârlı 2’si Boyner ve Beymen yatırımı oldu. 2013 yılında hisselerimizi geri aldık. 

  •  Bu ortaklık sonrasında Katar merkezli Mayhoola for Investments fonu ile ortaklığa gittiniz… Bu ortaklığa nasıl karar verdiniz? 

 2015 yılında Katar merkezli Mayhoola for Investments fonu ile Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları AŞ’de ortak olduk. Grubun bir fonla ortak olması, sermayesinin güçlü olması büyümemiz için daha iyi olduğu için tekrar bir yatırımcıya hisse vermek daha akıllıca göründü. Mayhoola, özellikle moda ve perakende alanına yatırım yapan başarılı bir fon. Geçtiğimiz mart ayında da yüzde 12’lik bir hisse satışı daha gerçekleştirdik. Böylelikle yüzde 42,68 oranında hisseye sahip oldular. 

  •  İkinci hisse satışından beklentiniz nedir?

 Boyner Perakende’de tekrar bir sermaye artışı yaptık. Nakit ihtiyacımızı hisse satarak elde ettik. Onlar da Türkiye’ye tekrar yatırım yapmanın kendileri için avantajlı olduğunu düşündü. Biz içinde yaşarken Türkiye’ye çok kısa vadeli baksak bile yabancı yatırımcılar ülkenin geleceğine daha somut ve pozitif bakabiliyor. Bir de biz bu ortaklıklara şöyle bakıyoruz: Bütün şirketlerimizin ve tüm portföyümüzün dinamik olması gerekiyor. Piyasanın fırsatlar sunduğu, daha büyük yatırımcı ve fon istediği zamanlarda daha çok hisse satılabilir, finansal olarak güçlü olduğunuz zamandaysa tekrar hisseleri geri alabilirsiniz. Bütün şirketleri dünya yatırımcılarının önünde hazır halde tutmak hem tehlikelere karşı hazır olmak hem büyük fırsatları değerlendirmek açısından çok doğru diye düşünüyoruz. 

  •  Önümüzdeki dönemde yine Boyner Tekstil ve Perakende AŞ’de hisse satışı olabilir mi? 

 Şu anda planlanan bir şey yok. Morhipo ve Hopi yatırımcıların gözünün önünde. İki şirketin de son zamanlardaki çok hızlı büyümesi ve vaatleri yatırımcı ilgisi çekiyor. Biz de bu konuda utangaç değiliz. 

  •  Hisse yapısındaki bu değişimin işe yansıyan boyutu ne olacak? 

 Yabancı yatırımcı şirketin büyümesine ve kârlılık büyümesine çok önem veriyor, aslında bunun peşinde. Türkiye’nin şu andaki konumuna bakarak mevcut işlerimize odaklanıp buradan maksimum sonucu elde etmeye çalışıyoruz. Anlaşmamız bu şekilde. Elimizde gerçekten kârlı ve çok hızlı gelişmekte olan büyük perakende formatlarımız var. Yeni maceralar, farklı yatırımlar yerine elimizdekine konsantre olup onları çok daha başarılı hale getireceğiz. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz