Büyük araştırmadan hangi mesajlar çıktı?

Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş sorularımızı yanıtladı.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük araştırmadan hangi mesajlar çıktı?
Sadece bulut bilişim hizmetlerinden yararlanmak isteyen şirketlere değil, bu şirketlere hizmet veren firmalara da ışık tutan Accenture Türkiye, çok önemli bir araştırma gerçekleştirdi. Şirketin Genel Müdürü Tolga Ulutaş, bu araştırmayla, Türkiye’deki bulut bilişim potansiyelini gördüklerini, şirket ve sektör bazında fotoğraf çektiklerini söylüyor. Ulutaş, “biz bu araştırmamız sonucunda bulut bilişim hizmeti veren şirketler için, kobi tarafının daha anlamlı olduğunu gördük” diyor.

Türkiye’de 2000 yılından bu yana hizmet veren Accenture, yeni yapmış olduğu araştırmayla, bulut bilişim sektöründe hem KOBI'lere hem bulut bilişim hizmeti veren firmalara yol gösteriyor. Özellikle KOBİ segmentinde büyümenin çok yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirten Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş, bulut bilişim şirketlerinin gözünü bu küçük ve orta ölçekli şirketlere çevirmesi gerektiğini vurguluyor.

Bunun yanında Türkiye'de hizmet verdiği alanlarda sektörüne öncülük eden Accenture Türkiye, içinde bulunduğu coğrafyada etkileşimde olduğu ülkelerin de gelişiminde bir katalizör görevi görüyor. Tolga Ulutaş, Accenture içerisinde Türkiye'nin 10 pivot ülkeden biri olduğunu belirtirken, bunu daha ileri taşımak için yeni yatırımlar gerçekleştirdiklerini de altını çiziyor. Ulutaş, sorularımızı şöyle yanıtlıyor:

Accenture Türkiye olarak bulut bilişim üzerine kısa süre önce bir araştırma yaptınız. Önce buradan başlayabilir miyiz? Nasıl bulgular çıktı, kimleri ilgilendiriyor bu çalışma?

Yaptığımız araştırma, henüz bitmiş ve hiçbir yerde yayımlamadığımız bir çalışma. Bu çalışmada aslında iki tür kullanıcı grubu görüyoruz. Birincisi yüksek teknoloji sahibi büyük kurumlar, ikincisi ise KOBİ diye tabir ettiğimiz işletmeler. Aslında bu araştırmanın daha çok KOBİ tarafına odaklandığını söyleyebilirim. Yani bu konu daha çok onları ilgilendiriyor. Neden bunu belirtiyoruz? Çünkü büyük kurumlar, bulut bilişim hizmetlerinde zaten yetkinlikleri ve teknolojik uzmanlıkları sayesinde yetkin teknoloji hizmeti verenlere ulaşabiliyorlar. Dolayısıyla bu şirketlerde bir doygunluktan bahsedebiliriz. Büyük şirketler için asıl önemli nokta, bu hizmetlerin daha ucuza tedarik edilebilmesi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz