Büyük mola

CEO Club üyesi olan 139 CEO'nun katıldığı anketten yatırım ertelemesi çıktı.

1.02.2014 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük mola

Kastamonu Entegre Genel Müdürü ve Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı Haluk Yıldız ise asla vazgeçmeyecekleri yatırımları şu sözlerle açıklıyor: “Rusya Federasyonu / Tataristan MDF tesisimizin 2014 yılının 2’nci çeyreği başında devreye girmesini planlamaktayız. Ayrıca mevcut tesislerde modernizasyon ve katma değerli ürün üretmeyle ilgili küçük projelerimiz var.”

FIRSATA ÇEVİRME PLANI
Türk iş dünyası aslında bugüne kadar pek çok kriz atlattı. Hatta krizleri fırsata çevirme kültürü bile oluştu. Bu nedenle içinden geçilen bu süreci de fırsat olarak değerlendiren iş insanları var. Örneğin, Bürotime Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tosunoğlu bu isimlerden biri. “Her sıkıntılı dönemin iyi analiz edilip yönetildiğinde fırsata çevrilebileceğini veya en az zararla atlatılabileceğini biliyoruz. Bunu çok yoğun geçen ve bize sektördeki konumumuzu kazanmamızı sağlayan mevcut deneyimlerimizden öğrendik” diye konuşan Tosunoğlu, üretim tesislerinin kapalı alanını 24 bin metrekare genişletmekten vazgeçmeyeceklerini ifade ediyor:

“Satış kanallarımızı konsept mağazalara dönüştürerek kullanıcılara daha yakın olmak istiyoruz. 2014 yılında 20-25 bayi için bu yeniliği planlıyoruz. 2015’te yüzde 15 büyüme ile 100 milyon TL ciro barajını aştıktan sonra halka açılmayı planlıyoruz.” Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan da hiçbir yatırımlarını ertelemediklerini belirtiyor ve ekliyor:

“Yan sanayiden aldığımız önemli komponentleri üretebilmek için başlattığımız yeni tesis yatırımı devam ediyor. Buna bağlı olarak istihdamın artması planımızı da ertelemedik. Mart ayına kadar kadro tamamlanmış olacak. 2 yeni ürünümüzün tasarımı devam ediyor. Bu ürünlerin lansmanı mart ve eylül ayında yapılacak. Yurtdışı marka tanıtım yatırımlarımızı aksatmak bir yana bu ay bütçe revizyonuna giderek yüzde 50 oranında artırdık. Çünkü, ihracatın, ülke krizdeyken önemli bir çıkış kapısı olduğunu düşünüyorum.” Papağan Kuruyemiş Genel Müdür Yardımcısı Ali Murat Çakan da kurdaki değişimin de katkısıyla, ihracatta çok ciddi büyüme gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

EBRU ÖZDEMİR / LİMAK YATIRIM YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“GELİŞMELERİ İZLİYORUZ ERTELEME PLANIMIZ YOK”
DEVAM EDİYORUZ

2014'te ertelemeyi ya da durdurmayı planladığımız bir yatırımımız bulunmuyor. Gelişmeleri yakından takip ediyor ve iş planlarımıza uygun olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde büyümeye, kapasite artırımlarına ve yeni yatırımlarımıza devam etmeyi öngörüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz