Büyümeye geliyorlar

Türkiye’deki yabancı yöneticiler (expat) nüfusunda gözle görülür bir artış söz konusu.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümeye geliyorlar


Eskiden daha çok hızlı tüketim ve teknoloji şirketlerinde ağırlıklı olan expat nüfusu, bugün perakende ve hazır giyime kayıyor. Secretcv’nin araştırmasına göre Türkiye’de son dönemde en fazla expat talep eden sektörlerin başında yüzde 25 ile perakende başı çekiyor. Hga Türkiye Yönetici Ortağı Murat Ergene, özellikle perakendede hazır giyim tarafında üründen tasarım ve görsel ekiplere kadar yerli markaların expat çalışan talebinin arttığını söylüyor. Ergene, “LC Waikiki, Mavi, Koton gibi birçok ünlü hazır giyim markası ürün ve satın alma yöneticilerini expat’lardan seçiyor” diyor.

LC Waikiki’de orta ve üst seviyede 18 expat görev yapıyor. LC Waikiki gibi son dönemde expat sayısını artıran diğer gruplar arasında ise Aydınlı, Mavi ve Koton gibi büyük oyuncular bulunuyor. Bunların ürün, görsel ve tasarım ekiplerinde yabancı yönetici ve uzmanlar görev yapıyor. Aydınlı Grup Genel Müdürü Levent Özkan, Türkiye ofislerindeki yabancı yönetici sayısının 5’e çıktığını söylüyor. Türkiye’de Cacharel, US Polo markalarının temsilciliğini yapan Aydınlı’da expat yöneticiler, ağırlıklı olarak ürün ve görselden sorumlu. Türkiye’nin en hızlı büyüyen özel alışveriş sitesi Markafoni’de de kritik pozisyonlarda 4 expat yönetici görev yapıyor.

HRM Yönetim Danışmanı Elif Ejdar Özel son dönemde expat talebinde en büyük artışın tekstil ve mağazacılık tarafından geldiğini belirtiyor. Bu sektörlerde satın alma, pazarlama ve tasarımcıların expat yöneticilerden tercih edildiğini söyleyen Özel, “Özellikle uluslararası arenada rekabet etmek isteyen Türk firmaları yurtdışından yabancı çalışan transfer ediyor” diyor.

YÜCEL KARADAĞ / KİBAR HOLDİNG
İNSAN KAYNAKLARI BÖLÜM BAŞKANI"5 YILDA 48'E YÜKSELDİ"
BÜYÜK DEĞİŞİM

Kibar Holding bünyesindeki grup şirketlerimizde 5 yıl önce 26 expat çalışanımız bulunurken bu yıl bu sayı 48’e yükseldi. Expat çalışanlarımızın 34’ü üst düzey yönetici. Geri kalanını ise orta kademe ve uzman seviyesindekiler oluşturuyor. Expat çalışanlarımız ağırlıklı olarak Posco Assan gibi yabancı ortaklıklı şirketlerimizde görev yapıyor.
HER YIL 20 BAŞVURU
Üretim yapan bir grup olduğumuz için ağırlıklı olarak mühendislerden başvuru alıyoruz. Her yıl Kibar Holding bünyesindeki grup şirketlerimizde çalışmak üzere ortalama 20 expat başvurusu geliyor. Global pazardaki güçlü yapımızın bir sonucu olarak yurtdışından gelen iş başvuruları artıyor. Bu durumda yurtdışında yaptığımız yatırımlarımızın da etkisi var.

EDWARD DAVID SOUTHALL / LC WAIKIKI İNSAN KAYNAKLARI KOORDİNATÖRÜ
"YURTDIŞINDAN YILDA 400 BAŞVURU ALIYORUZ"
RÜYA FIRSAT

15 yıl önce LC Waikiki Türkiye’ye çalışmaya geldim. O dönem LC Waikiki çok küçük bir firmaydı, ancak Mustafa Küçük şirketin gelecek vadettiği konusunda beni ikna etti. Benim için rüyalarımdaki iş fırsatıydı, çünkü hiç yoktan yepyeni bir oluşumun başlangıcında yer alma durumu vardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz