""Çalkantıda yaşamayı öğrendik""

Tüpraş, petrol fiyatlarındaki yaklaşık yüzde 50’lik gerilemeye rağmen döviz fiyatlarının yukarı yönlü hareketi nedeniyle ciroda önemli bir kayıp yaşamadı. 2013 sonunda 41 milyar TL olan ciro, 2014’ün sonunda 39,7 milyar TL’ye geriledi. Tüpraş Genel Müdürü YAVUZ ERKUT, çalkantılı piyasalarda yaşamayı öğrendiklerini belirtiyor. Tüpraş’ın yaşamını sürdürebilmesi için her yıl en az 200 milyon dolar yatırım yaptıklarını söylüyor. Yeni yatırımlar için önce 3 milyar dolarlık dev yatırımı hazmetmeleri gerektiğine dikkat çeken Erkut, “Bir an önce borçlarımızı ödersek yeni yatırımlara girişebiliriz” diye konuşuyor.

10 EYLÜL, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Çalkantıda yaşamayı öğrendik"
TÜPRAŞ GEÇTIĞIMIZ YILIN SONUNDA 3 MILYAR DOLARLIK bütçesiyle tarihin en büyük sanayi yatırımlarından birini hayata geçirdi. Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin devreye girmesiyle Tüpraş’ın 4 rafinerisinden biri olan İzmit Rafinerisi Nelson Kompleksitesi Endeksi’nde 7,78’den, 14,5 seviyesine yükseldi. Böylece Tüpraş dünyadaki tüm rafineriler içinde dönüşüm endeksinde 1 numaraya yerleşti. Tüpraş, üretim kapasitesiyle Avrupa’nın 7’nci büyük rafinerisi oldu. Sadece kapasite değil, başka kıstaslarda değerlendirildiğindeyse Asya, Avrupa ve Ortadoğu-Afrika bölgesinde en büyük 2’nci rafineri konumuna ulaştı. 2008’deki büyük krizden sonra çalkantılı piyasalarda yaşamayı öğrendiklerini söyleyen Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, 2014’te düşen petrol fiyatları ve öngörülemeyen dolar kuru hareketleriyle zor bir yıl geçirdiklerini belirtiyor. Tüpraş ve rafineri sektörü için en önemli performans göstergesi olan rafinaj marjlarının ise sürpriz şekilde yukarıda kaldığını kaydediyor ve “O nedenle 2014 zor bir yıl olmakla birlikte kasımdan itibaren 2015’i de içeren dönem genel olarak olumlu gelişti” diye konuşuyor. Türkiye’nin en büyük şirketi Tüpraş’ın genel müdürü Yavuz Erkut’un sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
* Dünya ekonomisinde çalkantıların fazla olduğu, petrol fiyatlarının ve dolar hareketinin öngörülemediği bir yılı geride bıraktık. 2014’te bu ortam Tüpraş’ı nasıl etkiledi? 
Açıkçası 2008’deki o büyük krizden sonra çalkantılı piyasalarda yaşamayı öğrendik. Belki endüstrinin birçok kolunda kriz yaşandı ama petrol piyasasında çok daha ağırdı. O çerçevede de yönetimsel becerilerimizi geliştiriyoruz. Stok yönetimi, maliyet yönetimi ve varlık yönetimi kendimizi geliştirdiğimiz önemli alanlar oldu. 2014 rafinaj açısından baktığımızda zor bir dönemdi. Ancak 2008’de de benzer şekilde petrol fiyatlarında hızlı çöküşler yaşanmıştı. Dünya konjonktüründeki değişiklikler, Amerika’da kaya petrolünün giderek artan şekilde üretilmesi, daha sonra OPEC’in kasım ayında petrol üretimini düşürmeme kararı alması petrol fiyatlarının beklenenin altında bir seviyeye oturmasına neden oldu. Tüm bunlara rağmen rafineri marjları yukarıda kaldı. Bu da aslında rafinaj sektörü için tüm dünyada bir sürpriz oldu. 
* Neden sürpriz oldu? 
Her ne kadar dünyadaki tüketim artıyorsa da yeni devreye giren rafineriler var. Özellikle Uzakdoğu ve Ortadoğu biraz bizim piyasamızı da baskı altına alıyor. Yeni devreye giren rafineriler nedeniyle de piyasada marjların gevşeyeceği beklentisi hakimdi. Ancak özellikle güçlü benzin piyasası rafineri marjlarını destekledi. O nedenle 2014 zor bir yıl olmakla birlikte kasımdan itibaren 2015’i de içeren dönemde genel olarak olumlu gelişti. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz