CEO'nun kahramanı

Geçenlerde bana ve Virgin’e yıllar boyunca yaptıkları için teşekkür ettiğim Jack Clayden’a 1986 yılında yazmış olduğum bir mektuba rastladım. ‘Eğer siz olmasaydınız asla başarıyı yakalayamazdık demek hiç de abartılı olmaz’ diye başlamış ve ‘Sizi iş hayatımın ilk yıllarında hep ikinci bir baba olarak gördüm’ diye devam etmişim. Rakamlarla aram asla iyi olmadı! Kendi şirketimizin muhasebesini tutmak ve bu işi yüzüme gözüme bulaştırmak yerine benimle aynı vizyonu paylaşan ve elini taşın altına sokmakta istekli ama aynı zamanda net ve brüt arasındaki farkı da bilen Jack’i bulmuştum!”

23.06.2015 15:16:380
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'nun kahramanı
Virgin Havayolları CEO’su Richard Branson, başarısını borçlu olduğu kişiyi işte böyle anlatıyor. Branson’un gizli kahramanı ilk muhasebecisi Jack Clayden. Aslında pek çok girişimcinin iş hayatında bir Jack’i yani gizli bir kahramanı mutlaka var. Ece Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, iş yaşamı boyunca çok hızlı karar alma ve yenilikleri deneme konusundaki arzusunun ona zaman zaman hata yaptırabildiğine dikkat çekiyor. Çenesiz, bu durumlara düşmekten kendisini ortağı ve şirketin icra kurulu başkanı Bülent Onur’un kurtardığını belirtiyor. “Bülent Onur’un beni dengeleyen bir tarafı var ve aramızdaki iş bölümü hata yapmamamızı sağlıyor” diyor. Capital, Zeki Konukoğlu’ndan Avni Çelik’e, Murat Kolbaşı’dan Mete Vardar’a patronların gizli kahramanlarının hikayelerini ortaya çıkardı.
CANSİPERANE ÇALIŞANLAR Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, 54 yıldır iş hayatının içinde. Güral, “İş neredeyse oraya giderdim. Küçük bir işletme sahibinin yapması gereken tüm iş ve işlemleri yaptım” diyor. Ancak Nafi Güral’ın yapamadığı bazı işler de vardı. Güral, “Geldiğim noktada, şirketlerimizin hiçbir operasyonel çalışmasında bulunmuyorum. Bulunmak istesem de hiçbirini beceremem” diyor. Güral, bu işleri yapan gizli kahramanlarını şöyle anlatıyor: “Şirketlerimizi kendi malı gibi sahiplenen, başarıları için cansiperane çalışan çok değerli arkadaşlarım var. İlki Rüştü Düver. Üniversiteyi bitirdiğinde şirketimize katıldı, 38 yıldan beri dur durak bilmeden çalışıyor. Genel müdürü olduğu şirketini dünyanın önemli markaları arasına taşıdı. Kütahya Porselen’de bana ihtiyaç bırakmadıkları için sadece üye sıfatı ile yönetim kurulu toplantılarına katılıyorum. Bir diğer ise Ali Abacı. 36 yıldan beri şirketin tüm idari kademelerinde kendisini yetiştirdi. Şimdi NG Kütahya Seramik yöneticisi. İyi bir öğretmen gibi eleman yetiştiriyor. Çalışanlarımız, tedarikçileriniz ve iş ortaklarımız tarafından seviliyor, saygı duyuluyor.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz