"Daha fazla risk alacağız"

Ahmet Kocabıyık’la Borusan’daki dönüşümden yeni projelerine, babasıyla ilişkisinden hayvancılık hobisine kadar merak edilen konuları konuştuk.

30 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Daha fazla risk alacağız
Ahmet Kocabıyık, 4,3 milyar dolar cirolu Borusan’ın yönetim kurulu başkanı. Türkiye’nin en önemli sanayicilerinden Asım Kocabıyık’ın oğlu. Geçen yıl babasını kaybeden Ahmet Kocabıyık, “Holdingde onun değerlerini devam ettiriyoruz. Ancak yapı taşlarımıza yeni değerler de ekliyoruz” diyor.

Hedefinin daha dinamik, daha çok risk alan, daha yenilikçi bir holding yaratmak olduğunu söyleyen Kocabıyık, “Babam çok tutumlu bir insandı. İsrafı sevmezdi, bu nedenle yavaş yavaş emin adımlarla büyüdük. Şimdi de yavaş yavaş büyüyoruz, ancak biraz daha risk almak istiyoruz” diyor.

Şu günlerde büyük bir dönüşüm içinde olan devlerden biri de Borusan Holding... Bugüne kadar yavaş yavaş emin adımlarla ilerleyen holding, yeni dönemde biraz daha risk alarak büyümek istiyor. Bu nedenle holdingin patronu Ahmet Kocabıyık’ın en çok üstünde durduğu konuların başında, inovasyon ve yenilikçilik geliyor.

Kocabıyık, 7 bin çalışanı olan Borusan Holding’de alt kademedeki çalışanların daha fazla risk alıp daha çok inisiyatif kullanacağı yeni bir yapının üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Kocabıyık, “Babam çok tutumlu bir insandı. İsrafı sevmezdi. Bu nedenle yavaş yavaş emin adımlarla büyüdük. Şimdi de yavaş yavaş büyüyoruz ancak biraz daha risk alarak yapabileceğimizin daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz” diyor.

Kocabıyık, yeni dönemde holdingde alt kademede çalışanların bile biraz daha hırslı, daha dinamik kişiler olmasını sağlamaya çalıştıklarını söylüyor. “En büyük iş kolumuz olan boruda hedef pazarlarımızı değiştirdik ve katma değeri düşük ürünlerin üretiminden çıktık” diyen Kocabıyık, yeni iş alanlarıyla da ilgileniyor.  ABD’de son dönemde popüler olan kaya gazının Türkiye’de çıkarılmasıyla ilgilendiklerini açıklayan Kocabıyık, “Türkiye’de kaya gazı araştırmasına başlanacaksa biz bu konuda öncülerden olmak istiyoruz. Enerji Bakanlığı’yla görüşmelerimiz sürüyor” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz