Devlerin yeni gözdesi

Çok sayıda, dev grup, bu alana yatırım yapıyor ve mevcut yatırımlarını da artırmayı planlıyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Devlerin yeni gözdesi
Geçmiş yıllarda “Türkiye’de tarım sektörü bitti” diyenler yanıldı. Çünkü, Türkiye'de tarım son 9 yılın 8'inde büyüdü. Bir zamanlar uzak durulan sektör, gözde yatırım alanlarından oldu. Öyle ki Türkiye’de büyüklü küçüklü 24 bin tarım işletmesi kuruldu ve yenileri kurulmaya devam ediyor. Hükümetin desteklediği sektörde faaliyet gösteren bu şirketler, faaliyet alanlarını genişletirken, bu alana yatırım yapanlar da artıyor. Anadolu Grubu’ndan Çürmen’e, Pofinas’a kadar çok sayıda, dev grup, bu alana yatırım yapıyor ve mevcut yatırımlarını da artırmayı planlıyor.

Günümüzde tarım, Türkiye’nin gözde sektörlerinden biri haline geldi. 10 yıl önce Türkiye’nin ta rmısal milli geliri 24 milyar dolarken, 2012 so nunda 62,5 milyar dolara ulaştı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sektörü daha da büyütmeye ve geliştirmeye yönelik çalışmalarını artırmış durumda. Son yıllarda verdiği desteklerle Türkiye’de büyüklü küçüklü 24 bin tarım işletmesinin kurulmasını sağlayan bakanlık, Türkiye’de sektörünün son 9 yılın 8’inde büyüdüğüne vurgu yaparak bu alana yatırıma çağırıyor.

Ayrıca tarım yatırımını cazip kılma ya yönelik girişimler de artış gösteriyor. Öyle ki T arım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun 42 ilde kullanmak üzere 800 milyon Euro hibe bütçesi bulunuyor ve 3 milyon Euro’ya
kadar yapılan yatırımlarda yüzde 50 hibe verilebiliyor. Yatırım ortamındaki bu gibi iyileşmelere paralel olarak, girişimcilerin de tarım yatırımlarında cesur adımlar attığı gözleniyor. Bu dönemde tarım sektöründe faaliyet gösteren pek çok şirketin yeni yatırımlara soyunduğu, sektöre yeni adım atanların ise önlerine önemli hedefler koyduğu göze çarpıyor.

MEYVE İŞİNE GİRDİ
Anadolu Grubu, tarımda son yıllarda atılım halinde olan gruplarının başında geliyor. Grubun 3 yıl önce Coca Cola Içecek’te ortağı olan Ozgörkey Ailesi ve Brezilya’nın en büyük meyve suyu üreticisi Cutrale ile birlikte kurduğu Anadolu Etap şirketi, meyve ve meyve suyu konsantresi üretimi gerçekleştiriyor. Son 3 yılda 1 milyon ağaç portföyüne ulaşan ve 2013 yılı sonunda 2,5 milyon meyve ağacına ulaşmayı hedefleyen şirket, 2020 yılında toplam 10 milyon meyve ağacına ulaşmayı ve toplam 500 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz